Veľké porovnanie cien nehnuteľností v EÚ: Na Slovensku ceny opäť rýchlo rastú

Oživovanie na európskom realitnom trhu pokračovalo aj v roku 2015. Môže za to lepší ekonomický vývoj, klesajúca nezamestnanosť a predovšetkým nízke úrokové sadzby z úverových produktov, vďaka ktorým sa nehnuteľnosti stávajú dostupnejšie pre širšie masy obyvateľstva. Na konci vlaňajška došlo k medziročnému nárastu cien bytov a domov až v 23 krajinách EÚ vrátane Slovenska a aj v eurozóne a v únii ako celku. K cenovému poklesu došlo už len v 4 krajinách únie. Vyplynulo to z údajov Štatistického úradu EÚ.

medziročná zmena cien nehnuteľností„Ceny nehnuteľností určených na bývanie na Slovensku vlani podľa Eurostatu vzrástli o 5,4 %. Aj podľa metodiky Národnej banky Slovenska [NBS] ceny nehnuteľností u nás v roku 2015 medziročne rástli, ale miernejším tempom, o 0,9 %. Nesúlad medzi štatistikami Eurostatu a NBS vyplýva z odlišnej metodiky. Hoci medzi týmito údajmi existujú určité rozdiely, trendy vývoja sú podľa výpočtov oboch inštitúcii rovnaké,“ uviedol analytický tím Poštovej banky. Jeden meter štvorcový nehnuteľnosti sa u nás podľa NBS vlani predával v priemere za 1 227 EUR. Napriek súčasnému cenovému rastu sú slovenské nehnuteľnosti ale stále takmer o pätinu lacnejšie ako pred vypuknutím krízy, teda v roku 2008.

Ceny nehnuteľností v eurozóne vlani medziročne vzrástli o 1,8 %. V únii ako celku bol rast ešte o niečo silnejší a predstavoval rovné 3 percentá. Na Slovensku bolo ale zdražovanie bytov a domov [spomínaných 5,4 %] rýchlejšie ako európsky priemer a dokonca sme sa zaradili do prvej desiatky krajín EÚ s najrýchlejším cenovým rastom nehnuteľností. 

Najvýraznejšie, až o 13,1 %, zdraželi nehnuteľnosti vo Švédsku. Dvojciferný rast cien bol ale vlani evidovaný aj v susednom Maďarsku a v Írsku. V rámci krajín EÚ medziročne klesli ceny nehnuteľností najvýraznejšie v Lotyšsku, a to o – 3,4 %. Z cenového poklesu sa ale mohli tešiť aj kupujúci bytov a domov v Chorvátsku, Taliansku a vo Francúzsku.

Ľudia z okolia Bratislavy v posledných rokoch často pokukujú po bývaní síce v blízkosti, ale na opačnej strane našich štátnych hraníc. Záujem je predovšetkým o Maďarsko a Rakúsko. Aktuálne im však nehrá do karát situácia v susednom Maďarsku, kde ceny bytov a domov vlani medziročne vzrástli až o 11,7 %. Išlo o druhý najrýchlejší rast spomedzi krajín únie. Drahšie ako pred rokom ale boli aj nehnuteľnosti v Rakúsku a Českej republike

Viac..  Ján Figeľ: Európa potrebuje Schumanov plán 2.0

Zdražujú rýchlejšie nové alebo existujúce reality? Ceny existujúcich realít vzrástli u nás vlani až o 6,4 %, teda rýchlejšie ako nové nehnuteľnosti, ktorých ceny sa medziročne zvýšili o 3,0 %. Rovnaký trend bol aj v niektorých ďalších krajinách únie.  Pri novostavbách totižto musia kupujúci v niektorých prípadoch čakať aj viac než rok, kým bude ich vysnívaná nehnuteľnosť postavená. Tí, čo chcú bývať okamžite, preto často siahajú po starších, ale už existujúcich nehnuteľnostiach. A samozrejme, dopyt po starších realitách znásobuje aj to, že cena za meter štvorcový je zväčša nižšia ako pri novostavbách.

Aj počas tohto roka bude trh s nehnuteľnosťami u nás ovplyvňovaný hlavne zlepšujúcou sa situáciou na trhu práce, rastúcimi mzdami a pretrvávajúcimi nízkymi úrokovými sadzbami na úveroch na bývanie. Tieto faktory robia nehnuteľnosti pre Slovákov dostupnejšími, čo sa odráža na zvýšenom dopyte. Preto predpokladáme, že ceny nehnuteľností u nás budú tento rok rásť. Žiadne prudké zdražovanie ale neočakávame, rast cien nehnuteľností by mal byť mierny a postupný. Netreba totiž zabúdať na to, že nezamestnanosť je u nás stále pomerne vysoká, čo brzdí rast cien bytov a domov.

O red

Odporúčame pozrieť

nehnutelnost

Analytik ČSOB Gábriš: Ceny nehnuteľností v prvom štvrťroku 2023 pokračujú v poklese

Ceny nehnuteľností na bývanie pokračujú v poklese. V prvom štvrťroku 2023 medzikvartálne klesli prakticky vo všetkých krajoch. …

Consent choices