Cloud, geoblokovanie, big data, sieťová neutralita. Čo to presne je?

Internet denne používa približne 315 miliónov Európanov a EÚ chce jeho potenciál využiť čo najviac. Komisia preto minulý rok predstavila stratégiu jednotného digitálneho trhu. Parlament a Rada sa dohodli, že od roku 2017 sa skoncuje s roamingovými poplatkami a požadujú i spravodlivosť v internetovej prevádzke. Prečítajte si, s akými pojmami sa budete stretávať čoraz častejšie.

Big data

Obrovská masa údajov, medzi ktoré možno zaradiť napríklad aj údaje o nákupných transakciách alebo signáloch GPS. Komisia v tejto oblasti identifikovala viacero dôležitých otázok. Zaujíma ju napríklad to, koho možno považovať za vlastníka týchto údajov ako aj všadeprítomný problém ochrany osobných údajov pre zneužitím.

Cloud computing

Ide o uschovávanie údajov na diaľku, cez internet. Pre majiteľov údajov je takéto uschovávanie síce pohodlné a cenové prijateľné, vynárajú sa však obavy týkajúce sa takéhoto zaobchádzanie s citlivými údajmi.

E-commerce

Tento pojem snáď už ani netreba predstavovať. Nakupovanie cez internet sa stalo bežnou súčasťou nášho života. Komisia však odhaduje, že len 15% zákazníkov nakupuje zo zahraničných e-shopov. Za hlavnú príčinu tohto javu považuje vysoké poštovné náklady.

Geoblokovanie

Niektoré firmy naschvál blokujú svoje webové stránky takým spôsobom, aby sa užívateľ nemohol dostať na stránky určené pre inú krajinu, a na ktorých ponúka buď iné alebo lacnejšie produkty. Blokovanie online prístupu k tovarom a službám na základe IP adresy, poštovej adresy alebo krajiny, ktorá vydala kreditnú kartu, považuje Parlament za neopodstatnené a požaduje, aby sa s tým skoncovalo.

Viac..  Odhalenie špiónky aj podpora 50 miliárd eur. Europarlament zhodnotil dva roky vojny

Internet vecí (Internet of things – IoT)

Vzájomné prepojenie medzi ľuďmi a vecami prostredníctvom komunikačných sietí, ktoré umožňuje sledovať buď samotnú vec alebo jej okolie. Podľa poslancov by mala Európa využiť príležitosť, ktorú internet vecí ponúka a to spoločne s ďalšími novými technológiami. Uvádza sa to v uznesení z januára 2016.

Sieťová neutralita

Princíp, podľa ktorého by mali poskytovatelia internetových služieb zaobchádzať zo všetkým obsahom, web stránkami a platformami rovnako. Nemali by tak napríklad naschvál spomaľovať alebo blokovať prístup na konkurenčné weby. Záruky sieťovej neutrality sú súčasťou tzv. komunikačného balíka, ktorý vstúpil do platnosti 30. apríla 2016.

Roaming

Možnosť telefonovať, esemeskovať a surfovať na internete v zahraničí vám už nemusíme predstavovať. Dobrou správou je, že od 15. júna 2017 by vás to nemalo stáť ani cent navyše.

O dac

Odporúčame pozrieť

Európsky parlament

Odhalenie špiónky aj podpora 50 miliárd eur. Europarlament zhodnotil dva roky vojny

Už sú to dva roky od agresívneho napadnutia Ukrajiny Ruskom. Toto dvojročné obdobie bilancoval už …

Consent choices