Ako praje vývoj kurzov a ropy tohtoročným dovolenkám?

Minulý týždeň sme sa venovali dovolenkovým preferenciám Slovákom a ich obľúbeným destináciám. Tento týždeň sa na to pozrieme bližšie takpovediac z finančného hľadiska, resp. z hľadiska toho, ako sa vyvíja kurz eura k domácim menám krajín, ktoré Slováci často navštevujú. Keď sa naša mena voči tej zahraničnej oslabuje, tovary a služby v cudzej mene sa pre nás stávajú drahšie, a naopak. To sa nám následne premieta aj do ceny dovolenky. Pozrieme sa preto na to, či nám kurzový vývoj v prípade obľúbených „neeurových“ destinácií hrá do karát, či nám prajú ceny ropy a pohonných látok alebo aj na to, či je nákupná turistika v susedných štátoch výhodná.

Záznam na celú obrazovku 10. 6. 2016 103232.bmpNajobľúbenejšou destináciou Slovákov je hneď po domovine Chorvátsko, kde vlani trávila dovolenku až takmer pätina našich dovolenkárov. „Negatívnou správou pre našincov ale je, že spomedzi mien krajín, v ktorých často dovolenkujú, je chorvátska kuna jedinou, voči ktorej bolo euro v máji medziročne slabšie. Zmena však bola len nepatrná, necelé percento, výrazne drahších nákupov sa tam z tohto dôvodu obávať nemusíme. Dobrou správou je aj to, že už v týchto dňoch naša mena mieri postupne nahor. Rovnako ako pred rokom by sme mohli zaplatiť aj v obľúbenom Bulharsku,“  uviedol anylytický tím Poštovej banky. Aspoň z pohľadu kurzového vývoja. Do karát našincom hrá tiež fakt, že aj v tejto krajine je inflácia už dlhodobo v zápornom teritóriu a cenový pokles patrí k najvýraznejším v EÚ.

Z hľadiska vývoja mien je situácia podstatne priaznivejšia v prípadoch ako Turecko a Egypt. Práve egyptské a turecké dovolenkové rezorty boli nie tak dávno populárne medzi slovenskými rodinami. Spoločná európska mena bola v máji v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška voči tureckej líre silnejšia až o zhruba 13 %. Pri egyptskej libre dokonca až o takmer 18 %. Za rovnaký objem peňazí by sme si tak v týchto krajinách mohli v súčasnosti dovoliť kúpiť výrazne viac tovarov a služieb. Otázkou však je, koľkí Slováci budú mať túto sezónu záujem o tieto destinácie. Hrozbou je totiž geopolitické napätie. Krajinám výrazne poznačili imidž teroristické útoky či migračná kríza. Vlastná bezpečnosť cestujúcich tak pravdepodobne vo väčšine prípadov preváži napríklad aj nad lacnejšími letenkami, ktorými sú tieto krajiny už dlhšie obdobie atraktívne. Obdobným prípadom je aj kedysi vyhľadávané Tunisko. Voči tuniskému dináru je euro medziročne tiež výrazne silnejšie, a to až o vyše 7 %.

Z hľadiska kurzového vývoja je jednoznačne výhodné si za dovolenkovú náhradu vybrať Rusko a vycestovať tak na výlet za Červeným námestím alebo množstvom iných zaujímavosti a atrakcií, ktoré táto rozlohou najväčšia krajina ponúka. Euro je totiž voči ruskému rubľu v porovnaní s vlaňajškom silnejšie až o zhruba tretinu, dovolenka tam by nás tak mohla vyjsť pomerne lacno. O niečo bližšie a pohodlnejšie to však za predĺženým víkendom máme do Veľkej Británie. Tá ale teraz tiež prechádza komplikovaným obdobím a aj to sa podpísalo pod to, že naša mena je voči britskej libre silnejšia o zhruba 8 %. Ak by si však Briti v blížiacom sa referende vybrali „brexit“, zhodnotenie by bolo ešte výraznejšie. Pri návštevách cudzích krajín je ale samozrejme potrebné brať do úvahy aj rozdielne výšky cenových hladín. Situácia vo svete nasvedčuje tomu, že mnohí Slováci uprednostnia dovolenku doma alebo len v neďalekých krajinách.

Viac..  Peter Pollák: Hnutie Slovensko je proti správe o navrhovaných zmenách zmlúv EÚ

Záznam na celú obrazovku 10. 6. 2016 103335.bmpEuru sa darí aj voči väčšine mien nášho regiónu. To môžu vnímať pozitívne najmä obyvatelia prihraničných oblastí. Naša mena je totiž medziročne silnejšia voči maďarskému forintu o zhruba 3 % a poľskému zlotému až o 8 %, najmä vplyvom kontroverzných opatrení novej poľskej vlády. Nákupy v Poľsku a Maďarsku či dovolenka v týchto krajinách tak Slovákov môžu vyjsť lacnejšie ako pred rokom. Nákupnej turistike ale praje aj stále až o takmer – 30 % lacnejšia ropa ako pred rokom, ktorá sa premieta aj do cien palív. Tie sa síce nachádzajú na tohtoročných maximách, no v porovnaní s vlaňajškom sú stále výrazne nižšie. Za liter motorovej nafty zaplatíme menej v priemere o – 13 %, benzín 95 oktánový a LPG nás vyjdú lacnejšie o takmer desatinu a benzín 98 oktánový o necelých – 6 %. Lacnejšie palivá potešia ale aj dovolenkárov, keďže sa premietnu aj do nižších cestovných nákladov.

Slováci ale čoraz viac holdujú aj „internetovej“ nákupnej turistike. V obľube sú zahraničné internetové obchody, kde za nákup zväčša platíme v amerických dolároch. V tomto prípade nám z dlhodobého hľadiska situácia nepraje, nakoľko euro je výrazne slabšie ako pred niekoľkými rokmi, aj keď v porovnaní s vlaňajškom je voči doláru nepatrne silnejšie. Za nákupy si tak v porovnaní s minulosťou priplácame.

O dac

Odporúčame pozrieť

EÚ v rámci dohody s Britániou navrhla pomoc pre sektor elektromobilov a batérií

Európska komisia v stredu navrhla Rade EÚ (členské štáty) konkrétne jednorazové predĺženie – do 31. …

Consent choices