Zamestnancov z krajín Únie v Británii zviera strach a obavy, píše AP

LONDÝN – Vlna neistoty zaplavuje Annu Woldylovú, poľskú barmanku pracujúcu v Londýne, od chvíle, kedy si Británia odhlasovala odchod z Európskej únie. Budú sa jej dve maloleté deti, ktoré vyrástli v Británii, môcť ďalej uchádzať o pôžičky na štúdium na britských univerzitách? Bude musieť spoločne s manželom po 11 rokoch práce v Londýne predať dom, ktorý si práve kúpili? Opustiť zamestnanie? Pokúsiť sa získať občianstvo?

Štyridsaťjedenročná Poľka je len jednou zo státisícov zamestnancov z krajín EÚ v Británii, ktorí majú strach a sú zmätení, čo bude potom – až ich adoptívna krajina začne dlhý proces rozväzovať svoje väzby s kontinentálnou Európou, napísala agentúra AP.

„Keby išlo len o mňa, mohla by sa dokonca vrátiť do Poľska,“ hovorí viditeľne nervózna Wojdylová, kým dopĺňa zásoby v bare talianskej reštaurácie v londýnskej štvrti Camden. „Ale moje deti sú viac Briti než Poliaci. Do Poľska už nechcú chodiť ani na prázdniny. A dokonca aj medzi sebou hovoria anglicky,“ dodáva.

Vzduchoprázdno

Celá spoločenská trieda podnikateľov, robotníkov, študentov aj tých, ktorí to jednoducho chceli skúsiť, premenila Britániu na svoj domov od momentu, čo Británia otvorila dvere svojim susedom v EÚ. A tí majú teraz pocit, že sa ich budúcnosť ocitla vo vzduchoprázdne.

Imigranti pritom pozmenili podobu Británie. Londýnsku štvrť Kensington zmenili na predmestie Paríža, ospalé anglické mestá, ako je Boston, premenili na pobaltské enklávy a regále supermarketov po celej Británii naplnili poľským ležiakom a klobásami.

„Osobne nedokážem povedať, čo sa pre mňa zmení,“ hovorí Andrea Cordar, 21-ročná študentka, ktorá výsledky referenda prirovnala k zvieravej nevoľnosti potom, čo človek pokazí nejakú skúšku. „Musím len držať hlavu hore a dúfať v najlepšie,“dodáva.

Žiadosť o pas

Laurence Borel, 36-ročná marketingová konzultantka z Francúzska, sa rozhodla nečakať, aby zistila, čo bude ďalej. O britský pas požiadala už v máji po viac než 15 rokoch života v krajine. „Stavím sa, že o neho žiada veľa ľudí,“ povedala s tým, že žiadosť o britský pas zvažovala už celé roky – a referendum ju posunulo k činu.„Nechcem sa vrátiť do Francúzska,“ dodala. „Môj život je tu,“ uzavrela.

Na pracoviskách a v školách po celej krajine manažéri rozoslali e-maily znepokojeným zahraničným zamestnancom a študentom, v ktorých ich uisťujú, že sa nič nezmení – teda nateraz. „Formálny proces opúšťania EÚ potrvá najmenej dva roky,“ uviedla Oxfordská univerzita vo svojom vyhlásení. „Naši zamestnanci a študenti si môžu byť istí, že v krátkodobom horizonte neočakávame žiadne narušenie ich zamestnania alebo štúdia.“

Viac..  Poľsko: Vstup Ukrajiny do EÚ nesmie uškodiť poľským poľnohospodárom

Zmeny

V dlhodobejšom horizonte sa ale životy odhadom troch miliónov obyvateľov krajín EÚ žijúcich v Británii môžu zmeniť v maličkostiach – i zásadných veciach.

Prieskum, ktorý si zadal denník Financial Times, zistil, že ak by sa terajšie britské imigračné pravidlá aplikovali na obyvateľov krajín EÚ, prevažujúca väčšina by stratila prácu a bola by nútená krajinu opustiť. Čo je katastrofálna správa pre španielskych baristov, rumunských zberačov jahôd, nemeckých investičných bankárov – a priemyselné odvetvia, ktoré na nich závisia.

Poliaci v Británii

Najväčší dopad to môže mať na Poliakov – najväčšiu skupinu zahraničných zamestnancov z krajín EÚ v Británii. V súčasnosti tam žije odhadom 850 00 ľudí z Poľska, ktorí tam prišli hľadať výplaty a príležitosti presahujúce zďaleka to, čo čo by kedy mohli očakávať vo svojej post-komunistickej krajine. Tento príliv bol tak zásadný, že poľština je teraz druhým najčastejším jazykom v Británii.

Osud Poliakov v Británii predstavuje tak významnú domácu záležitosť v Poľsku, že prezident Andrzej Duda po britskom referende sľúbil, že poľskí predstavitelia „urobia všetko, aby udržali ich práva bez zmien“ v nadchádzajúcich rokovaniach s britskými predstaviteľmi. „Verím, že britská vláda ocení príspevok, aký Poliaci prinášajú na rozvoj Britských ostrovov, a na ich spoločenskom a kultúrnom živote,“ povedal Duda.

Podľa britského práva prisťahovalcov z EÚ, ktorí v Británii žijú dlhšie než päť rokov, môžu požiadať o trvalé povolenie na pobyt. V praxi sa tým ale zaťažovalo len minimum obyvateľov krajín EÚ, pretože na svoje pasy mohli voľne cestovať a dosiahnuť vzdelanie, zdravotnú starostlivosť, dôchodky a ďalšie služby v Británii.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

EÚ v rámci dohody s Britániou navrhla pomoc pre sektor elektromobilov a batérií

Európska komisia v stredu navrhla Rade EÚ (členské štáty) konkrétne jednorazové predĺženie – do 31. …

Consent choices