Británia bude mať premiérku, Theresu May alebo Andreu Leadsom

LONDÝN – Novou britskou premiérkou sa stane buď ministerka vnútra Theresa May alebo námestníčka ministerky energetiky Andrea Leadsom. Výsledok celostraníckeho korešpondenčného hlasovania bude známy do 9. septembra.

Konzervatívni poslanci z kandidátky vyradili ministra spravodlivosti Michaela Govea, čím rozhodli, že Veľká Británia bude mať premiérku. Doposiaľ jedinou premiérkou tejto krajiny bola Margaret Thatcher.

Pôvodne sa o vedenie Konzervatívnej strany uchádzalo päť kandidátov, po utorňajšom hlasovaní vypadol niekdajší minister obrany Liam Fox a z boja odstúpil minister práce a dôchodkového zabezpečenia Stephen Crabb, ktorý skončil na predposlednom mieste.

Jednotou je May

May potvrdila rolu favoritky, keď z 329 hlasov získala 199, čo bolo približne o 30 viac než v utorok. Druhú Leadsom, za ktorú sa postavil jeden z vodcov kampane za odchod Británie z EÚ Boris Johnson, v kandidatúre podporilo 84 zákonodarcov, v utorok tak urobilo 66 poslancov.

Viac..  EÚ a Kanada nadviazali digitálne partnerstvo a ukončili rokovania o pridružení k programu Horizont Európa

Gove, ktorý dlhodobo podporoval Johnsona, ale potom ho nečakane označil za nevhodného pre premiérsky úrad a rozhodol sa sám kandidovať, získal 46 hlasov. Od utorka dva hlasy stratil.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

brexit

Británia posunula o tri mesiace zavedenie kontrol na dovozy z EÚ

Veľká Británia odložila úplné zavedenie hraničných kontrol tovaru dovážaného z Európskej únie (EÚ) o tri …

Consent choices