Príde Európa o whisky? Brexit môže výrobcom zatvoriť dvere

WALES – Následky nedávneho referenda vo Veľkej Británii môžu pocítiť všetci. Napríklad aj milovníci kvalitnej škótskej whisky. Keď Británia za sebou zabuchne dvere, zostanú za nimi výrobcovia tohto tmavozlatého moku.

Nič už nebude také, ako pred tým, vzdychajú obyvatelia Škótska. Hoci spolu s Írmi hlasovali za zotrvanie v Európskej únii, zvyšok krajiny ich tesne prehlasoval.

Pre malé liehovary ale môže byť tento krok likvidačný. Jednotný trh a voľný pohyb nielen tovarov a služieb nahradia nové pravidlá.

Malé liehovary

Andrew Symington vlastní Edradour, malý liehovar na výrobu tradičnej škótskej whisky. Doteraz sa mu darilo, pretože poslať svoju produkciu napríklad do Nemecka bolo rovnako jednoduché, ako predať ju miestnemu obchodu. S tým je ale koniec.

„Byť malou krajinou vo veľkom spoločenstve je vždy lepšie, ako stáť vonku,“hovorí majiteľ liehovaru.

Škóti aj preto hlasovali za zotrvanie. Vedeli, že keď Británia vystúpi, bude to zlé pre biznis.

„Veľké spoločnosti majú lepšiu pozíciu. Keď vystúpime, zriadia si centrály v Únii a majú vystarané,“ dodáva.

Viac..  Obavy v europarlamente sú. Vo vláde SR máme aj extrémistov, hovorí Martin Hojsík

Škótska whisky

Lenže to u škótskej whisky nie je možné. Predsa len je škótska, nie nemecká či francúzska. A tak odísť nemôžu, už by to totiž nebola škótska.

Väčšina z miestnych producentov whisky investovala milióny do rozvoja. Vystúpenie pre nich môže byť likvidačné. Pre spotrebiteľov a milovníkov tohto alkoholu tiež obrovskou stratou.

„Nestabilita a malé zmeny sa dajú ustáť, ale takáto obrovská zmena môže znamenať koniec,“ hovorí Symington.

Výroba škótskej whisky totiž nie je otázkou týždňov, ale desiatok rokov. Kým sa začne zlatistý alkohol plniť do fliaš, zreje v sudoch najmenej jednu dekádu.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

EU

Pred 30 rokmi nadobudla účinnosť Maastrichtská zmluva – Zmluva o Európskej únii

Maastrichtská zmluva znamená jeden z najvýznamnejších medzníkov vo vývoji európskej integrácie, pretože zoskupeniu západoeurópskych krajín …

Consent choices