Británia neprevezme predsedníctvo EÚ v 2017, záujem má Maďarsko

LONDÝN – Británia neprevezme v druhej polovici roka 2017 predsedníctvo v Rade EÚ, ktoré mala v tomto období zastávať na základe príslušného rozvrhu. Oznámenie s týmto obsahom odovzdala britská premiérka Theresa Mayová predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi, informovala britská vláda.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó ešte v utorok vyhlásil, že jeho krajina je ohľadne úloh predsedníctva v Rade EÚ pripravená Britániu  zastúpiť. Poukázal v tejto súvislosti na výsledky maďarského predsedníctva v prvej polovici roka 2011, ktoré priniesli „vyslovene pozitívnu spätnú odozvu“, citovala jeho slová agentúra APA.

Oznámenie britskej vlády o zámere vzdať sa šesťmesačného predsedníctva v Rade EÚ bolo zverejnené pred pracovnou večerou Mayovej s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, s ktorou sa stretne prvýkrát od svojho minulotýždňového nástupu do funkcie. Vo štvrtok by mala Mayová rokovať aj s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom.

Udržanie pevných obchodných väzieb

Stanica BBC v tejto súvislosti poukazuje na vyhlásenie novej britskej premiérky, podľa ktorého je udržanie pevných obchodných väzieb so zvyškom Európy životne dôležité pre zaistenie „úspešných“ výsledkov vystúpenia Británie z EÚ.

Viac..  EK konzultácie: postupné rušenie ustanovení dočasného krízového a prechodného rámca pre štátnu pomoc

Nadchádzajúce stretnutia s Merkelovou a Hollandom, s ktorými sa už Mayová zhovárala telefonicky, sú takisto považované za veľmi dôležité, keďže by mali určiť „tón pre dlhé a ťažké vyjednávanie“, komentuje BBC.

Mayová podľa vlastných slov neočakáva, že by sa oficiálne rokovania o vystúpení Británie z EÚ začali do konca tohto roka, keďže musí svoj postup prekonzultovať s vládami Škótska, Walesu a Severného Írska, ako aj s predstaviteľmi podnikovej sféry, priemyslu a ďalších záujmových skupín.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Viktor Orbán

Európska komisia: V dotazníku Orbánovej vlády sú úplne nepravdivé tvrdenia

Európska komisia (EK) nebude komentovať detaily aktuálneho dotazníka maďarskej vlády týkajúceho sa suverenity Maďarska. Vyhlásil …

Consent choices