Miroslav MIKOLASIK
Europoslanec Miroslav Mikolášik. PHOTO: © European Union 2015- EP.

Mikolášik o Erdoganovi: Nie je partnerom Európy, ale totalitným diktátorom

Bratislava, 27. júl 2016 – Opäť sa potvrdzuje, že Turecko do Európskej únie nepatrí, nielenže je to ázijská krajina bez európskej kultúry, ale dnes aj s výrazným posilňovaním prvkov totality. V súvislosti s neúspešným pokusom o štátny prevrat a ďalší vývoj situácie v Turecku to vyhlásil europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH). Neakceptovateľné je podľa neho aj uplatňovanie trestu smrti v krajine.  

Turecko ako kandidátska krajina pre vstup do EÚ vykazuje ťažkosti nezlúčiteľné so stabilným európskym partnerstvom, keď samotný prezident Erdogan čelil vojenskému prevratu a dnes si totalitným spôsobom posilňuje moc, upozorňuje Mikolášik. Tvrdú reakciu Erdogana bolo podľa europoslanca možné očakávať, avšak prenasledovanie tisícok príslušníkov silových rezortov armády a polície či prepúšťanie desiatok tisíc zamestnancov školstva a verejnej správy považuje za veľmi znepokojivý vývoj.

Mikolášik zdôraznil, že tzv. partner európskej demokracie sa v týchto dňoch ukazuje naplno ako ten, kto s ňou nemá nič spoločné. Z partnera Európy sa stáva neohroziteľný diktátor, ktorého konanie má jasné črty vodcu, pričom jeho kroky už dnes zaváňajú kultom osobnosti. Europoslanec pripomína, že na jednej strane sa chce Turecko začleniť do Európy, ale na druhej strane nemá problém uplatňovať trest smrti, ktorý nebude nikdy súčasťou právneho poriadku EÚ. „To je absolútne nemysliteľné! Všetky kroky, ktoré dnes Turecko uskutočňuje, len potvrdzujú moje presvedčenie, že táto krajina nie je partner pre EÚ, nepatrí do Európy a stále budem proti týmto jeho snahám, uzavrel Mikolášik.

Viac..  EK posúdila žiadosť Slovenska o vyplatenie 662 miliónov eur v rámci Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti

O dac

Odporúčame pozrieť

EU

Pred 30 rokmi nadobudla účinnosť Maastrichtská zmluva – Zmluva o Európskej únii

Maastrichtská zmluva znamená jeden z najvýznamnejších medzníkov vo vývoji európskej integrácie, pretože zoskupeniu západoeurópskych krajín …

Consent choices