Fico o predaji zbraní do zahraničia: Ak nepredáme my, predá iný

BRATISLAVA / Premiér Robert Fico pri obchode so zbraňami vyzýva, aby sme neboli pápežskejší ako pápež. K téme predaja zbraní na tlačovej konferencii vyhlásil, že keď nepredáme my, predajú iní.

„Nerobme moralistické výstupy v tejto téme. V 90-tych rokoch, keď bol veľký potenciál zbrojárskej výroby na Slovensku, napriek rozpadu ZSSR a Varšavskej zmluvy, vtedy tu chodili všelijakí ľudia zo západných krajín. USA, Francúzska, Nemecka. Všetci hovorili: Nesmiete vyrábať zbrane. To je v rozpore s ľudskými právami. To je nemorálne. Pod tlakom svätuškárov a ľudí pri moci sa v mnohých oblastiach zastavila výroba zbraní. Opustili sme trhy, a všetky obsadili tí, ktorí nás moralizovali,“ vyhlásil Fico pred novinármi.

Nepredáme my, predá iný

Zbrane sú podľa predsedu vlády predmetom súkromného obchodovania. „Robiť prepojenie medzi vojenským prebytkom predávaným cez súkromné firmy a vládou principiálne odmietam,“ povedal s tým, že ak ručné zbrane nepredajú slovenské firmy, tak ich predá niekto iný.

„Trh sa okamžite naplní ponukou. Zbraň je biznisový produkt. Ak nepredáme my, predá iný. Potom neplačte, ak zbrane nepredáme, že naši ľudia prichádzajú o prácu. Nebuďme hlúpi a majme odvahu o tom hovoriť,“ vyhlásil Fico.

Zbraň zo Slovenska 

Viac..  Europarlament chce prísnejšie presadzovanie sankcií EÚ voči Rusku

Minulý týždeň nemecké noviny Süddeutsche Zeitung priniesol informáciu, že osemnásťročný David Ali Sonboly, ktorý v Mníchove zabil deväť ľudí, zabíjal zbraňou kúpenou na Slovensku. Išlo o Glock 17 s kalibrom deväť milimetrov, ktorý pôvodne slúžil ako atrapa v divadle. Sonboly ju získal na temnom webe, čo sú webstránky, na ktoré sa človek bežne nedostane a na ktoré musí používať špeciálny softwér a musí vedieť, kde hľadať.

Podľa nemeckého experta na zbrane Hansa Scholzena je možné zbraň, akú mal Sonboly, kúpiť legálne asi za dvesto eur. V minulosti podľa médií zbrane zo Slovenska použili aj útočníci napríklad pri útokoch na redakciu Charlie Hebdo v Paríži, do Británie ich zase pašoval na kriminálnu činnosť gang z Kentu.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Nechceme zo Slovenska druhé Maďarsko

Európska ľudová strana navrhuje diskusiu o situácii na Slovensku na budúcotýždňovom plenárnom zasadnutí. Podľa europoslanca …

Consent choices