Teroristom z Nemecka s útokmi zrejme pomáhali členovia Islamského štátu

Islamskí vrahovia z nemeckých miest Ansbach a Würzburg sa zrejme radili s členmi takzvaného Islamského štátu v Saudskej Arábii. Podľa agentúry DPA vyšetrovatelia zatiaľ len potvrdili, že obaja muži krátko pred útokmi zrejme dostali pokyny z Blízkeho východu.

Podľa neho mali obaja muži opakované kontakty s podozrivými členmi Islamského štátu prostredníctvom telefónnych čísiel registrovaných v Saudskej Arábii. Vyšetrovatelia to zistili z internetovej komunikácie medzi útočníkmi a ich kontaktmi.

Pokyny cez internet

Sedemnásťročný útočník pochádzajúci z Afganistanu alebo Pakistanu zaútočil 18. júla na pasažierov vlaku, pričom viacerým z nich spôsobil vážne zranenia. Policajti útočníka zneškodnili. Pred útokom sa radil so svojím kontaktom, ktorý navrhoval, aby vrazil autom do ľudí. To však mladík odmietol s tým, že nemá vodičský preukaz. Oznámil preto, že nasadne do vlaku a zaútočí na prvých pasažierov, napísal Der Spiegel.

V prípade útoku v Ansbachu z 24. júla sú úrady presvedčené, že útočník, 27-ročný Sýrčan, zomrel nechcene. Údajne chcel položiť batoh s výbušninou do davu ľudí na festivale a diaľkovo zariadenie odpáliť. Krátko pred útokom ho jeho kontakt na čete požiadal, abyvýbuch a následné udalosti nafilmoval a záznam poslal Islamskému štátu.

Ďalšie útoky

Výbušnina však zrejme explodovala predčasne, pričom útočníka zabila a ďalších 15 ľudí zranila. Na videu, kde sa hlási k zodpovednosti, je jeho tvár zahalená, čo podľa vyšetrovateľov môže znamenať, že plánoval ďalšie útoky. Vyšetrovatelia našli v jeho byte aj ďalší materiál na výrobu výbušniny.

Viac..  EÚ napriek vojne na Ukrajine organizuje v Moskve filmový festival

Denník Bild v tejto súvislosti napísal, že mladý útočník z vlaku požiadal pred príchodom do Nemecka o azyl v Maďarsku. Vyplýva to z dokumentov maďarských úradov. Saudská Arábia je členom koalície, ktorá zo vzduchu útočí na pozície IS v Sýrii. Kráľovstvo tiež zakazuje svojim občanom, aby sa pripájali k IS. Saudský Arabi napriek tomu tvoria po Tunisanoch druhú najväčšiu skupinu zahraničných bojovníkov tejto organizácie.V Saudskej Arábii pôsobí odnož IS, ktorá sa na začiatku apríla prihlásila k útoku na policajnú stanicu v Daláme.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Consent choices