Stefanec
Europoslanec Ivan Štefanec. PHOTO: Kancelária IŠ.

Ivan Štefanec: TTIP treba podpísať, Slovensko z nej môže vyťažiť najviac

Zmluva TTIP je logickým vyústením snáh o ekonomické spájanie sa celkov, ktoré sa riadia rovnakými hodnotami. Spojené štáty a Európsku úniu spája podobná štruktúra ekonomiky, vymožiteľnosť práva, vysoko nastavené štandardy ochrany spotrebiteľa, životného prostredia a úcta k duševnému vlastníctvu. Pre Európu je to šanca, možno posledná, aby sa mohla významným spôsobom podieľať na nastavovaní pravidiel svetového obchodu. Ak sa jej nechopíme my, urobí to niekto iný.  
 
Zmluva TTIP nie je tajná ani netransparentná. Rokovania stále prebiehajú, takže konečný text ani nemôže existovať. Dokumenty z každého vyjednávacieho kola sú priebežne zverejňované na stránkach Európskej komisie a každý si ich môže prečítať. Kritické pripomienky zo strany odborov, spotrebiteľských a ochranárskych organizácií sú vždy vypočuté a zohľadnené. Za Európsku úniu vyjednáva Európska komisia, ale konečné slovo budú mať členské štáty a ich parlamenty.
 
Slovensko môže z TTIP profitovať najviac zo všetkých členských štátov Európskej únie. Do USA vyvážame hlavne automobily, stroje, železo a oceľ. A práve pre tieto výrobky prestanú platiť rôzne colné a iné bariéry. Náš export do USA narastie o viac ako 116%, čo prinesie okolo 27 000 nových pracovných miest. Profitovať budú aj subdodávatelia, teda hlavne malé a stredné podniky. Ich produkcie oproti dnešku zvýši až o 5,1%.
 

Rozporuplné vyjadrenia o budúcnosti rokovaní, ktoré počúvame z úst francúzskych a niektorých nemeckých predstaviteľov môžu byť motivované snahou vyjednať viac výhod pre vlastné krajiny. Verím, že slovenská vláda, tak ako vždy doteraz, aj na bratislavskom summite pokračovanie rokovaní o TTIP podporí, aby mohla byť zmluva uzatvorená.    

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravil europoslanec Ivan Štefanec.

Viac..  Vladimír Bilčík: Deti musia mať garantovanú väčšiu mieru bezpečnosti v online priestore

O Ivan Štefanec

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Nechceme zo Slovenska druhé Maďarsko

Európska ľudová strana navrhuje diskusiu o situácii na Slovensku na budúcotýždňovom plenárnom zasadnutí. Podľa europoslanca …

Consent choices