Až 28 miliónov detí uteká pred vojnou, tvrdí UNICEF

NEW YORK / Na svete žije 28 miliónov detí, ktoré museli pre vojnové konflikty opustiť domovy, ďalších 20 miliónov muselo odísť z domovov pre kriminálne násilie či chudobu. V dokumente s názvom Unrooted (Vykorenení) to oznámil Detský fond OSN, ktorý okrem iného uviedol, že 45 percent detských utečencov pochádza z dvoch krajín, a to Afganistan a Sýria.

UNICEF tiež varoval pred nárastom počtu neplnoletých bez sprievodu, ktorí žiadajú v zahraničí o azyl, v roku 2015 ich bolo 100 000. To ej trikrát viac než v roku 2014.

Na cestách

Z 28 miliónov detí utekajú pred vojnami či inými druhmi ozbrojených konfliktov ich 17 miliónov patrí k takzvaným vnútorným utečencom, sú teda na úteku v rámci svojej vlasti. Zvyšených jedenásť miliónov detí sa uchýlilo do zahraničia, jeden milión z nich patrí k žiadateľom o azyl, ktorých status zatiaľ neurčili.

Stále viac detí sa na cestu vydáva samo. V minulom roku podalo žiadosť o azyl v 78 krajinách 100 000 neplnoletých bez sprievodu. Túto skupinu utečencov UNICEF považuje za obzvlášť ohrozenú, deťom naviac často chýbajú akékoľvek doklady.

Riziká

Približne 20 miliónov detí podľa UNICEF bolo donútených odísť z domovov pre chudobu či vojnám gangov.

UNICEF tiež upozornil, že detskí utečenci a migranti čelia mnohým rizikám vrátane utopenia sa počas cesty cez more, podvýžive, dehydratácii, únosom, znásilneniam či vraždám. Po príjazde do inej krajiny sú naviac často terčom diskriminácie a xenofóbnych nálad.

„Svet sa čas od času dozvie príbehy jednotlivých detských utečencov, konkrétnemu dieťaťu je potom schopný pomôcť. Keď ale hovoríme o miliónoch, vyvoláva to pobúrenie a podčiarkuje potrebu riešiť rastúci počet problémov,“ citovala agentúra AP Emily Garin, ktorá je autorkou správy UNICEF.

Viac..  Pomôžte Ukrajine darovaním mobilných zariadení

Rekordmani

Správa žiada medzinárodné spoločenstvo, aby poskytlo ochranu, vzdelanie a zdravotné služby vykoreneným deťom a aby vlády riešili príčiny masovej migrácie a masových útekov.

Krajinou, ktorá v súčasnosti hostí najviac utečencov a pravdepodobne aj najviac detských utečencov, je podľa UNICEF Turecko. Žiadne kompletné údaje ale nie sú k dispozícii. Najviac utečencov v prepočte na počet obyvateľov žije v Libanone, ktorého oficiálna populácia je 4,5 milióna ľudí. V priemere každý piaty človek v Libanone je utečenec. Nasleduje Jordánsko s 87 migrantami na tisíc obyvateľov a Turecko s 32 utečencami na tisíc obyvateľov.

V Európe je rekordmanom Švédsko. To sa stará o 17 utečencov na tisíc obyvateľov, Nemecko, kam väčšina migrantov smerujúcich na starý kontinent smeruje, o štyroch utečencov na tisíc obyvateľov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Deti musia byť pred nebezpečnými hračkami dostatočne chránené

Výbor Európskeho parlamentu pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa pripravuje návrh správy týkajúci sa nariadenia …

Consent choices