V Bratislave sa rokuje o budúcnosti hospodárskych politík EÚ

Bratislavu v piatok a sobotu (9. a 10. septembra 2016) navštívia traja eurokomisári. Európsku komisiu bude počas neformálneho zasadnutia ministrov EÚ pre hospodárske a finančné záležitosti (ECOFIN) reprezentovať podpredseda Európskej komisie pre euro a sociálny dialóg Valdis Dombrovskis, podpredseda Európskej komisie pre pracovné miesta, rast, investície a konkurencieschopnosť Jyrki Katainen a komisár EÚ pre hospodárske a menové záležitosti Pierre Moscovici. Rokovaniam vo formáte ECOFIN predchádza štandardné zasadnutie Euroskupiny.

Rada ECOFIN sa bude počas rokovania zaoberať témou budúcnosti hospodárskych politík EÚ, pričom ministri zhodnotia, či ich súčasný rámec postačuje na aktuálne bezprecedentné výzvy ako napríklad migrácia, odchod Veľkej Británie z EÚ či bezpečnostné výzvy. Tiež rozoberú otázku inteligentnej migrácie v rámci eurozóny a prehlbovanie hospodárskej a menovej únie, teda fiškálny pilier. Cieľom má byť zabezpečenie zodpovedných fiškálnych a štrukturálnych politík na národnej úrovni a vytvorenie fiškálneho nástroja na absorpciu makroekonomických šokov na centrálnej úrovni. Aj sobotná časť zasadnutia sa sústredí na aktuálne dominantné témy. Ide o daňové otázky s cieľom nájsť rovnováhu medzi účinným bojom proti daňovým únikom, podvodom a kriminalite vrátane financovania terorizmu a potrebou zabezpečiť stabilné, predvídateľné daňové prostredie.

Viac..  Ivan Štefanec: Výrobu áut zbytočne nepredražujme

V sobotu ministri na čele s podpredsedom Európskej komisie Jyrki Katainenom prediskutujú aj investičný plán pre Európu, ktorý je známy ako Junckerov plán. Jeho cieľom je zmobilizovať súkromné a verejné investície vo výške najmenej 315 mld. EUR v priebehu troch rokov (2015-2017). Medzi jeho ciele patrí podpora rastu, zvýšenie konkurencieschopnosti a podpora dlhodobého hospodárskeho rastu v EÚ. Jedným z pilierov investičného plánu je aj zriadenie Európskeho fondu pre strategické investície. Práve prostredníctvom tohto fondu chce Slovensko najviac zafinancovať dopravnú infraštruktúru, najmä výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest.

Rokovaní sa zúčastnia aj guvernéri centrálnych bánk členských štátov EÚ, niektorí z bývalých ministrov financií v EÚ, či iní prominentní hostia.

O dac

Odporúčame pozrieť

EK dá členským štátom podporu vyše 250 miliónov eur na posilnenie riadenia migračných tokov

Vzhľadom na rastúce migračné výzvy, ktoré vedú k vysokému počtu príchodov cez všetky trasy, sa …

Consent choices