Summit Únie v Bratislave je veľkým vyznamenaním, myslí si Robert Fico

Summit lídrov Európskej únie, ktorý sa uskutoční v piatok 16. septembra v Bratislave, je podľa premiéra Roberta Fica veľkým vyznamenaním pre Slovensko, pretože lídri únie sa zásadne stretávajú v Bruseli. Bratislava tak má šancu zapísať sa do politických dejín Európskej únie, povedal predseda Smeru-SD a predseda vlády Robert Fico.

„Očakávame, že budeme mať odvahu európskej verejnosti priznať, že nie všetko v Európskej únii je ružové a v poriadku, ale súčasne summit má byť akousi prvou situáciou, kedy chceme podstatne viac hovoriť o pozitívnych stránkach Európskej únie,“ povedal premiér.

Podľa neho sú dve hlavné skupiny štátov EÚ – prvá chce v EÚ zásadné zmeny, vrátane zmien základných dokumentov únie, a druhá, ktorá hovorí, že všetko je v poriadku.

„My nesúhlasíme ani s jednou z týchto krajností a myslíme si, že pravda bude niekde v strede. Musíme si priznať, že nie je všetko v poriadku, ale na druhej strane musíme aj verejnosti hovoriť, že EÚ je jedinečný projekt, fantastický, o ktorý sa treba oprieť,“ konštatoval predseda vlády Robert Fico, ktorý si nevie predstaviť, že by Slovensko nebolo v Európskej únii.

Posilnenie postavenia

Na neformálnom summite lídrov európskej dvadsaťsedmičky, čiže bez Veľkej Británie, by sa mala začať v prvom rade diskusia o možnostiach posilnenia postavenia Európskej únie vo svete, o tom, ako by mohla byť únia silnejším globálnym hráčom. V rámci tejto témy predpokladá Robert Fico diskusiu o vytvorení európskeho ozbrojeného zboru.

Druhou veľkou témou Bratislavského summitu bude podľa premiéra objasnenie výhod a jedinečnosti existencie Únie obyvateľom členských štátov. Hovoriť sa bude aj o hospodárskom raste a migrácii, a to nielen z pohľadu bezpečnosti, ale aj ekonomického a sociálneho postavenia človeka.

„Sú veľké očakávania od summitu, už okolo 1 200 novinárov sa akreditovalo. Pokúsili sme sa pripraviť veci tak, aby to nebolo iba nudné rokovanie za okrúhlym stolom,“ dodal k téme summitu v relácii Robert Fico.

Viac..  Rakúsky kancelár Nehammer odmietol zákaz spaľovacích motorov v EÚ

Prezentácia Bratislavy

Summit je podľa premiéra vynikajúca príležitosť pre prezentáciu Bratislavy, Slovenska. Okrem rokovania na Bratislavskom hrade navštívia jeho účastníci aj múzeum moderného umenia Danubiana Meulensteen Art Museum v Bratislave na vodnom diele v Čunove.

K téme spolupráce Európskej únie s Tureckom po zmarenom pokuse o puč z 15. júla a následnom zatýkaní oponentov vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana konštatoval premiér, že Turecko je krajina, ktorá je momentálne životne dôležitá pre Úniu a v prípade migrácie Európska únia ťahá za kratší koniec. Ak by zlyhalo rokovanie s Tureckom, tak nie sme pripravení situáciu zvládnuť.

„Nikdy som nevnímal svet čierno-bielo,“ upozornil Robert Fico, ktorý z toho dôvodu vyzýva na rozvahu pri vyslovovaní názorov o Turecku.„Hovoríme o rokoch ďalších a ďalších diskusií s Tureckom pokiaľ ide o približovanie sa Európskej únii,“ myslí si Fico. Upozornil, že v migračnej vlne existuje aj druhá nárazníková zóna, ktorá sa týka Macedónska a Bulharska, a Fico predpokladá, že na Bratislavskom summite lídrov Európskej únie „padne politické rozhodnutie o významnej pomoci Bulharsku, pokiaľ ide o ochranu hraníc“.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Katarína Roth Neveďalová: Namiesto kľudu sa znovu rozdúchavajú vášne

V posledných dňoch dávam veľa rozhovorov pre zahraničné médiá. Napriek tomu, že to ešte vôbec …

Consent choices