euro
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Euru hrozí kolaps, tvrdí jeho zakladateľ

BRUSEL / Euro je podľa jedného z otcov jednotnej európskej meny Otmara Issinga pred kolapsom. Prispela k tomu neuvážená finančná pomoc Grécku a Írsku. Vplyvný profesor tvrdí, že euro potrebuje reformu. Inak zanikne.

Niekdajší prvý ekonóm Európskej centrálnej banky Otmar Issing stál pred rokmi pri zrode jednotnej európskej meny.

Nedávno v rozhovore pre magazín Central Banking vyhlásil, že súčasnej podobe eura hrozí zánik. Tvrdí, že mena, ktorú používa 19 členských štátov EÚ, je zneužívaná. Domček z karát sa raz zosype,“ povedal.

Fatálna chyba

Experimentovanie s jednotnou menou trpí podľa jeho slov nepremysleným jednaním politikov. Tvrdí, že je ťažké predpovedať, ako dlho to bude trvať. Nemôže sa to diať donekonečna,“ potvrdil.

Európska centrálna banka urobila fatálnu chybu, keď sa rozhodla finančne pomôcť krachujúcim štátom ako Grécko a Írsko.

Nepravdepodobná spolupráca

Pakt stability podľa profesora zlyhal. Neexistuje žiadny fiškálny mechanizmus zo strany trhu či politikov. Riešenie krízy je podľa neho nemožné bez politickej spolupráce, ktorá je ale nepravdepodobná.

Viac..  Rozpočet EÚ 2024: vojna na Ukrajine, migračné tlaky, prírodné katastrofy aj globálna konkurencia

V devízovej dobe začalo euro platiť 1. januára 1999. Valutovú formu niektoré štáty zaviedli o tri roky neskôr. Euro je oficiálnou menou v devätnástich z 28 členských štátov Únie a ďalších desať krajín mimo EÚ.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Eurobarometer: euro a Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti majú naďalej podporu verejnosti

Podľa najnovšieho prieskumu Eurobarometra, ktorý uskutočnila Európska komisia, je verejná podpora eura naďalej veľmi silná. Z prieskumu …

Consent choices