zdrave-jedlo
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Európska komisia požaduje obmedziť trans-tuky. Sú nebezpečné a konzumujete ich aj vy

Trans-tuky, ktoré sú chemicky transformované do rastlinného oleja  je v mnohých produktoch od kuchynského oleja, pizze či pečiva. Sú lacné a majú ľahkú výrobu, ale hlavne sú potenciálnym rizikom pre zdravie, ak sú konzumované vo veľkom množstve. Môžu spôsobiť blokovanie tepien u ľudí, čo vedie k vážnej ischemickej chorobe srdca.

Olej, pizza, jedlo z fastfoodu, omáčky, popcorn, hromadne vyrábané pečivo – toto je iba niekoľko potravín, v ktorých sa nachádzajú. Sú lacné, ľahko vyrobené a s dlhou minimálnou trvanlivosťou. Masoví výrobcovia a výrobcovia rýchleho občerstvenia jednoducho milujú trans-tuky. Ale tento chemicky transformovaný rastlinný olej je nezdravý a obzvlášť škodlivý pre naše tepny. Vo veľkých množstvách, že sa lepí na cievne steny a blokuje ich. Poslanci Parlamentu sa rozhodli zamerať sa na tento zlý cholesterol.

Renate Sommer z poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany (Kresťanských demokratov): „Ľudia si neuvedomujú trans-mastné kyseliny. Iba jeden z troch spotrebiteľov v EÚ vie, čo sú, pričom tieto trans-mastné kyseliny sú zodpovedné za kardiovaskulárne ochorenia.“

Konzumovanie 2% trans-mastných kyselín denne výrazne zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Každý rok zabije ischemická choroba srdca 660 000 ľudí v EÚ, pričom priamo v Únii sú veľké rozdiely. Niektoré členské štáty už prijali opatrenie, ale nie všetky.

Viac..  Ministerka Dolinková ocenila snahy EÚ o zabezpečenie dostatku liekov v Európe

Daciana Octavia Sârbu zo skupiny Progresvnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente: „Väčšina krajín východnej a juhovýchodnej časti Európy je postihnutá viac, pretože majú odlišné stravovacie návyky a ľudia v nich nie sú dobre informovaní. Kupujú si produkty bez toho, aby vedeli čo idú jesť. “

Nedostatok štandardizácie vedie k rastúcej sociálnej nerovnosti v EÚ. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odhaduje, že trans-tuky by nemali prekročiť 1% celkového energetického príjmu ľudí. Európsky parlament preto dal Komisii dva roky na vydanie zákona, ktorý presne stanoví limity trans-mastných kyselín v potravinách.

O oma

Odporúčame pozrieť

Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Počuli ste o prednom brzdovom svetle? Aktuálne dianie v europarlamente v štúdiu priblížil poslanec Európskeho …

Consent choices