Ministri vnutra EU
Stretnutie ministrov vnútra a spravodlivosti členských krajín EÚ a krajín západného Balkánu. PHOTO: Archív KMV MVSR.

Róbert Kaliňák: Na západobalkánskej ceste sme znížili toky migrantov na minimum

Vyhlásil to podpredseda vlády SR a minister vnútra Róbert Kaliňák na stretnutí ministrov vnútra a spravodlivosti členských krajín EÚ a krajín západného Balkánu, ktoré sa vo štvrtok a v piatok konalo v slovinskom Brde.

Ministri vnútra sa venovali témam, riadeniu hraníc, obchodovaniu so zbraňami, vnútornej bezpečnosti a implementácie integračného akčného plánu v rámci iniciatívy EÚ pre boj proti terorizmu na západnom Balkáne. Minister vnútra Robert Kaliňák poďakoval krajinám Západného Balkánu za zvládnutie migračnej krízy cez tzv. západobalkánsku cestu tento rok. Pomohla k tomu nielen dohoda EÚ-Turecko, ale aj Európska pohraničná a pobrežná stráž, ktorá spustila svoju prvú operáciu na jeseň tohto roku na bulharsko-tureckej hranice.

Slovensko na zvládnutie situácie poskytlo krajinám západného Balkánu pomoc vo forme službukonajúcich policajtov. Od začiatku roka v zahraničných misiách bolo takmer 400 slovenských policajtov. Aktuálne bude končiť misia v Bulharsku, kde v dvoch rotáciách vymenilo 50 slovenských policajtov v rámci Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže, štyri rotácie našich policajtov v tomto roku pracovali v Macedónsku, druhá rotácia je momentálne v Srbsku.

Slovensko aj takýmto spôsobom prejavilo solidaritu s krajinami, ktoré nie sú cieľovými ale tranzitnými. Pri riešení migračných tokov na západobalkánskej trase sme dosiahli výsledky, ktorými je nielen zníženie tokov na minimum, ale dokázali sme zlepšiť aj našu vzájomnú spoluprácu  v oblasti azylu, migrácie a kontroly hraníc. Musíme byť však ostražití, aj keď sa situácia zlepšila, neznamená to, že je stabilná,“ zdôraznil Kaliňák.

Viac..  M. Lexmann: Opraviteľnosť výrobkov šetrí naše peňaženky, ale aj životné prostredie

Situácia je podľa neho dnes znepokojujúca v miestach, kde uviazlo množstvo migrantov a cieľom spolupráce je vytvorenie prijímacích kapacít, ktoré presahujú súčasné potreby, aby sme mali určitý manévrovací priestor. Vysporiadať sa musíme aj so sekundárnymi pohybmi a s tým súvisiacim problémom skupín, ktoré si z migrácie urobili biznis. Tento rok na balkánskej ceste už polícia zadržala a posadila do väzenia 39 pašerákov ľudí.

Minister vnútra R. Kaliňák dnes pokračuje vo svojom pracovnom programe v Grécku, kde ho príjme prezident Gréckej republiky Prokopis Pavlopoulos, grécky minister vnútra Ioannis Muazalas a eurokomisár pre migráciu Dimitris Avramopoulos.

O dac

Odporúčame pozrieť

Peter Pollák: Ten, kto vtrhne na cudzie územie a zabíja nevinné deti je terorista a tak sa k nemu musíme aj správať

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Poslanci …

Consent choices