Matecna
José Herrera, minister udržateľného rozvoja, životného prostredie a klimatické zmeny Malty a aktuálne predseda rady ministrov AGRIFISH s Gabrielou Matečnou, ministerskou pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. PHOTO: MPRV SR.

Ministri poľnohospodárstva EÚ rokovali o aktuálnej situácii na trhoch aj epidémii vtáčej chrípky

Ministri poľnohospodárstva členských štátov Európskej únie (EÚ) dnes rokovali na Rade ministrov pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo o  medzinárodných dohodách a ich vplyve na únijné poľnohospodárstvo a potravinárstvo. Témou boli aj situácia na trhoch a epidémia vtáčej chrípky. SR taktiež pokračuje v boji proti nekalým obchodným praktikám.

„Tempo liberalizácie pri uzatváraní medzinárodných dohôd je príliš vysoké a nedostatočne sa berie do úvahy ochrana nášho domáceho európskeho trhu. Špeciálne na citlivé poľnohospodárske a potravinárske výrobky musíme brať osobitný ohľad. Kumulatívny dosah viacerých dohôd ako je TTIP, či Mercosur, by mohol mať negatívny dosah na trh EÚ,“ povedala Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Slovensko a ďalších 12 členských štátov preto poslalo Európskej komisii list k jej štúdii o dosahoch dohôd o voľnom obchode a žiada o jej dopracovanie.

Situácia na trhu v EÚ takmer vo všetkých sektoroch, či už ide o mlieko, bravčové mäso, ovocie a zeleninu, či cukor sa vyvíja pozitívne. Avšak zmeny sú zatiaľ nestabilné. Komisia tiež zdôraznila, že chovateľom v EÚ výrazne pomáha spájanie sa do odbytových združení. „Podčiarkli sme aj nevyhnutnosť boja proti nekalým obchodným praktikám, ktoré neoprávnene znevýhodňujú výrobcov a spracovateľov oproti obchodníkom. Nie je možné, aby ceny mlieka stúpali, ale reťazce reagujú na tento vývoj s neodôvodneným oneskorením. O boji a postupe proti nekalým obchodným praktikám sme preto na špeciálnom stretnutí diskutovali so 14-timi ministrami,“ zdôraznila Gabriela Matečná.

Viac..  EÚ chce dať krajinám západného Balkánu šesť miliárd eur na reformy

Jediným sektorom, v ktorom nie je priaznivý vývoj je hydina, ktorú ovplyvňuje vtáčia chrípka. Tú po Európe roznášajú migrujúce divé vtáky. Výskyt vtáčej chrípky bol potvrdený už v takmer všetkých členských štátoch EÚ okrem pobaltských krajín, Belgicka a Portugalska (viď. infografika). Jednou z najzasiahnutejších krajín je Maďarsko, kde kvôli epidémii museli utratiť už viac ako dva milióny kačíc a husí. Členské štáty zabezpečujú veterinárne opatrenia na zamedzenie ďalšieho šírenia nákazy, najmä pred zavlečením nákazy do chovov hydiny a iného vtáctva chovaného v zajatí.

Infografika
Aktuálne ohniská vtáčej chrípky v EÚ. PHOTO: Archív MPRV SR.

O dac

Odporúčame pozrieť

Viktor Orbán

Európska komisia: V dotazníku Orbánovej vlády sú úplne nepravdivé tvrdenia

Európska komisia (EK) nebude komentovať detaily aktuálneho dotazníka maďarskej vlády týkajúceho sa suverenity Maďarska. Vyhlásil …

Consent choices