ZABORSKA
Europoslankyňa Anna Záborská. PHOTO: © European Union- EP.

Anna Záborská: Rodina nevzniká kúpou dieťaťa

Európsky súd pre ľudské práva dnes rozhodol, že právo na rešpektovanie rodinného života nedáva ľuďom právo kúpiť si dieťa.

V prípade Paradiso a Campanelli vs. Taliansko išlo o 9-mesačného chlapčeka narodeného v Rusku na základe zmluvy o náhradnom materstve medzi talianskym párom a ruskou náhradnou matkou. Porovnaním DNA sa však zistilo, že medzi dieťaťom a talianskym párom, ktorý si ho „objednal“, neexistuje žiadna biologická väzba. Napriek tomu sa talianski manželia opakovane snažili zapísať do registra obyvateľstva rodný list dieťaťa vystavený v Moskve, v ktorom boli uvedení ako rodičia.

„Dieťa nie je vec, ale osoba s vlastnou dôstojnosťou a právami. Náhradné materstvo však z dieťaťa robí tovar – stačí podpísať zmluvu, previesť peniaze na účet a môžete si ho vziať domov. Dnešný rozsudok je ďalším potvrdením toho, že tzv. náhradné materstvo treba postaviť mimo zákon, lebo je to len nová forma obchodovania s deťmi,“ komentovala dnešný rozsudok europoslankyňa Anna Záborská, ktorá sa téme náhradného materstva venuje dlhodobo.

Viac..  Dvor audítorov: Výbor Európskeho parlamentu schválil novú slovenskú kandidátku

ESĽP potvrdil, že postup talianskych orgánov, ktoré dieťa manželom odobrali, vyhlásili ho za syna neznámych rodičov, vystavili mu nový rodný list a umožnili jeho adopciu inej rodine, neporušil právo na rešpektovanie rodinného života garantované Európskym dohovorom o ľudských právach.

O dac

Odporúčame pozrieť

vakcina

Eurokomisia povolila v EÚ prvú vakcínu na ochranu dojčiat pred infekciami RSV

Európska komisia (EK) oznámila, že povoľuje prvú vakcínu na ochranu dojčiat pred infekciami respiračným syncyciálnym …

Consent choices