súdy, právo, justícia
PHOTO © European Union

PRIESKUM: Slováci chcú, aby domácu korupciu riešili prokurátori a sudcovia EÚ

Takmer dve tretiny (62,9 %) Slovákov by privítalo, keby slovenskú korupciu riešili európski prokurátori a sudcovia. Vyplýva to z internetového prieskumu, ktorý v dňoch 20.12.2016-10.1.2017 realizovala slovenská europoslankyňa Anna Záborská.

Odpovede dokazujú, že občania vnímajú problém korupcie ako veľmi vážny a zároveň hlboko zakorenený. Nedôverujú domácim vyšetrovateľom a súdom, že ho dokážu riešiť a privítali by pomoc zo strany EÚ. Treba však jasne povedať, že takéto riešenie by znamenalo odovzdanie ďalších kompetencií Únii a veľký krok smerom k federálnemu usporiadaniu Európy,“ komentovala výsledok prieskumu Záborská a upozornila, že vytvorenie európskej federálnej vlády podporilo len 6,4 % respondentov.

Ako môže Európa pomôcť Slovensku?

Slovenská europoslankyňa vyzdvihla aj to, že tretina Slovákov očakáva od Európy zavedenie spoločného sociálneho modelu a väčšiu podporu vzdelávania mladých ľudí zo Slovenska v zahraničí. „Pri prehlbovaní spoločného trhu sa dlho zabúdalo na prísľub sociálnej Európy a to sa musí zmeniť, pretože sú to najmä rodiny s deťmi, ktoré potrebujú väčšiu stabilitu a ochranu. Zároveň prieskum potvrdil, že program ERASMUS+, ktorý umožňuje štúdium mladých ľudí kdekoľvek v Európe, si zaslúži maximálnu politickú podporu aj do budúcnosti,“ zdôraznila Anna Záborská.

Viac..  Ivan Štefanec: Vstup Ukrajiny do EÚ bude mať na Slovensko významný dopad

Prieskumu sa zúčastnilo 1 767 respondentov z celého Slovenska, ktorí mohli vybrať jednu alebo viac odpovedí. Prieskum bol súčasťou komunikačného projektu podporeného politickou skupinou Európskej ľudovej strany v Európskom parlamente.

O red

Odporúčame pozrieť

psep

Liberálni europoslanci z viacerých krajín EÚ sa postavili proti Záborskej, s podporou aktivistiek z Poľska

Poslankyne a poslanci Európskeho parlamentu vyjadrili solidaritu so ženami na Slovensku, ktorých reprodukčné práva sa …

Consent choices