súdy, právo, justícia
PHOTO © European Union

PRIESKUM: Slováci chcú, aby domácu korupciu riešili prokurátori a sudcovia EÚ

Takmer dve tretiny (62,9 %) Slovákov by privítalo, keby slovenskú korupciu riešili európski prokurátori a sudcovia. Vyplýva to z internetového prieskumu, ktorý v dňoch 20.12.2016-10.1.2017 realizovala slovenská europoslankyňa Anna Záborská.

Odpovede dokazujú, že občania vnímajú problém korupcie ako veľmi vážny a zároveň hlboko zakorenený. Nedôverujú domácim vyšetrovateľom a súdom, že ho dokážu riešiť a privítali by pomoc zo strany EÚ. Treba však jasne povedať, že takéto riešenie by znamenalo odovzdanie ďalších kompetencií Únii a veľký krok smerom k federálnemu usporiadaniu Európy,“ komentovala výsledok prieskumu Záborská a upozornila, že vytvorenie európskej federálnej vlády podporilo len 6,4 % respondentov.

Ako môže Európa pomôcť Slovensku?

Slovenská europoslankyňa vyzdvihla aj to, že tretina Slovákov očakáva od Európy zavedenie spoločného sociálneho modelu a väčšiu podporu vzdelávania mladých ľudí zo Slovenska v zahraničí. „Pri prehlbovaní spoločného trhu sa dlho zabúdalo na prísľub sociálnej Európy a to sa musí zmeniť, pretože sú to najmä rodiny s deťmi, ktoré potrebujú väčšiu stabilitu a ochranu. Zároveň prieskum potvrdil, že program ERASMUS+, ktorý umožňuje štúdium mladých ľudí kdekoľvek v Európe, si zaslúži maximálnu politickú podporu aj do budúcnosti,“ zdôraznila Anna Záborská.

Viac..  Katarína Roth Neveďalová o habaní majetku: Návrh som nepodporila, nesmieme vytvárať precedensy

Prieskumu sa zúčastnilo 1 767 respondentov z celého Slovenska, ktorí mohli vybrať jednu alebo viac odpovedí. Prieskum bol súčasťou komunikačného projektu podporeného politickou skupinou Európskej ľudovej strany v Európskom parlamente.

O red

Odporúčame pozrieť

Zaborska

Buďte s nami pri eurovoľbách, staňte sa členom okrskovej komisie za Kresťanskú úniu

Už 8. júna 2024 nás čakajú voľby do Európskeho parlamentu. Ak máte záujem o členstvo v okrskovej komisii za …

Consent choices