Jednou z najväčších výziev pre Európu bola minulý rok migračná kríza. Mnoho ľudí získalo obavy a pochybnosti o spôsobe uvažovania predstaviteľov Európskeho parlamentu a Európskej komisie.
Norbert Neuser zo skupiny Progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente vidí za migráciou neštandardné prírodné výkyvy. „Čoraz viac sú citeľné klimatické zmeny, platí to najmä v najchudobnejších krajinách, preto sa spoločne s Európskou komisiou a členskými štátmi pokúšame hľadať riešenia,“ dodal.
Možné riešenie vidí Bogdan Brunon Wenta z poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany (Kresťanských demokratov) v základnej pomoci pre chudobnejšie krajine. „Uvedomujeme si koreláciu medzi rozvojovou politikou a migráciou, rovnako aj medzi rozvojom a bezpečnosťou,“ a upresňuje, že to znamená, „že ak dokážeme pomôcť ľuďom v rozličných krajinách, v Afrike, Ázii, Amerike, možno sa tamojším ľuďom podarí vytvárať si príležitosti – priemyselné či sociálne – aby sa nemuseli zapojiť do migrácie. Európu totiž pokladajú za raj.“
Norbert Neuser hovorí, že súkromný sektor môže poskytnúť oveľa väčšiu pomoc, než akú poskytoval doteraz, no zároveň potrebuje záruky. „Máme skvelé príklady súkromných investícií do sektora alternatívnych zdrojov energie, no poskytnutie časti investícií z Európskej únie je kľúčové, pretože ak rozvíjajúce sa krajiny získajú energiu, výrazne sa tým zlepší ich situácia.“
Predpovede do budúcna sú jednoznačné, treba konať maximálne flexibilne a niečo je potrebné zmeniť. V roku 2050 bude na svete žiť asi 9 miliárd ľudí, preto je zmena dôležitá. Všetci musia byť pripravení reagovať na výzvy, ktoré sa môžu objaviť, i keď budú vytýčené rozličné ciele.