Slovensko
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Na Slovensku ubudlo zástancov diktatúry a odchodu z EÚ

BRATISLAVA / Na Slovensku ubudlo zástancov nastolenia diktatúry, ako aj odchodu krajiny z EÚ. Vyplýva to z výsledkov najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktorý si nechal vypracovať mimovládny Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO).

Kým ešte na prelome októbra a novembra za alternatívu súčasného stavu demokracie považovalo 23,9 percenta respondentov zrušenie parlamentného systému a nastolenie diktatúry, tento rok v januári tento názor zastávalo už len 16 percent opýtaných. Klesol aj podiel Slovákov, ktorí uprednostňujú vystúpenie krajiny z EÚ, a to 28 až 30 percent z predchádzajúcich 35 percent.

„Príčiny týchto zmien nepoznáme. Môžeme sa len domnievať, že názory ľudí mohla ovplyvniť široká medializácia výsledkov novembrového prieskumu či pomerne intenzívna diskusia o podstate liberálnej demokracie,“ uviedol INEKO.

Podľa Martina Slosiarik z agentúry Focus, ktorá prieskumy vykonala, spomínané rozdiely vo výsledkoch oboch prieskumov môžu byť vyvolané istou mierou neistoty ľudí ohľadom vývoja bezpečnostnej situácie vo svete.

Odchod Slovenska z EÚ otvorene presadzuje krajne pravicová strana Kotleba-Ľudová strana Naše Slovensko, ktorá tiež zbiera podpisy pod petíciu za vypísanie referenda o tejto otázke.

Viac..  Oprava namiesto výmeny: nové pravidlá EÚ pre udržateľnejšiu spotrebu

INEKO uviedol, že väčšina Slovákov demokraciu podporuje a že jej kritici sú v značnej menšine. Viac ako dve tretiny respondentov sa v súvislosti s možným zdokonalením demokracie vyslovili za väčšiu angažovanosť slušných ľudí pri spravovaní verejných záležitostí.Takmer dve tretiny opýtaných by uvítali posilnenie nezávislosti a odbornosti policajných vyšetrovateľov, prokuratúry, súdnictva a kontrolných a regulačných orgánov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Nechceme zo Slovenska druhé Maďarsko

Európska ľudová strana navrhuje diskusiu o situácii na Slovensku na budúcotýždňovom plenárnom zasadnutí. Podľa europoslanca …

Consent choices