Odstraňovanie rozdielov v odmeňovaní žien a mužov je cieľom viacerých existujúcich legislatívnych predpisov. Napriek tomu však pretrvávajú. Na dosiahnutie zmeny preto nie sú potrebné nové regulácie, ale efektívne uplatňovanie tých existujúcich a zlepšenie prístupu zamestnávateľov.
„Rovnaký plat za rovnakú prácu je spravodlivým princípom, ktorý je potrebné rešpektovať. Nepoznám argument, ktorý by ho vedel spochybniť,“ povedala europoslankyňa Monika Flašíková Beňová. Rozdiely v odmeňovaní žien a mužov sú jednou z dôležitých tém tohto týždňového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu. „Venujeme sa jej opakovane, no stále je nanajvýš aktuálna. Rozdiely v ohodnotení dosahujú v Európe priemerne viac ako 15 percent, v prípade výšky dôchodkov dostávajú ženy v porovnaní s mužmi dokonca až o 35 percent menej,“ vysvetlila.
Slovensko sa bohužiaľ radí ku krajinám Európskej únie, v ktorých sú rozdiely v odmeňovaní žien a mužov najvýraznejšie. „Napriek aktuálnej, historicky nízkej miere nezamestnanosti u nás veľký progres v tejto oblasti nebadať. Príklad si pritom môžeme brať aj zo susedného Poľska, ktoré patrí k európskym štátom kde sú naopak rozdiely najmenšie,“ priblížila Monika Flašíková Beňová. Spravodlivejšie ohodnotenie žien pritom pomáha eliminovať aj riziká súvisiace s chudobou detí. „Je preto načase, aby sa pracujúce ženy a ich primeraný zárobok stali pre zamestnávateľov skutočnou prioritou,,“ uzavrela.