matecna
PHOTO: zľava – Rolandas Taraškevičius, viceminister pre poľnohospodárstvo Litvy, István Nagy, štátny tajomník ministerstva poľnohospodárstva Maďarska, Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Krzysztof Jurgiel, minister poľnohospodárstva a rozvoja vidieka Poľska.

Ministerka Matečná: Farmári v celej EÚ majú mať rovnakú výšku priamych platieb

Rzesów-Jasionka, Poľsko, 11. marec 2017 – Ministri poľnohospodárstva krajín V4 a Litvy dnes rokovali spoločne s eurokomisárom pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Philom Hoganom o budúcnosti Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) Európskej únie po roku 2020.

„Nová Spoločná poľnohospodárska politika by mala byť evolúciou, nie revolúciou. Slovensko bude presadzovať dorovnanie výšky priamych platieb na rovnakú úroveň pre všetkých farmárov v EÚ. Taktiež budeme trvať na zachovaní dvoch pilierov SPP,“ uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Aktuálna SPP je platná do roku 2020. V súčasnosti už pritom členské štáty rokujú o podobe novej SPP na roky 2021 – 2028.

Ministri krajín V4 a Litvy dnes na neformálnom stretnutí V4 a Litvy diskutovali o viacerých oblastiach budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP). Šéfovia agrorezortov sa zhodli na potrebe spoločného postupu krajín V4 v spolupráci s pobaltskými krajinami. Zároveň podporili slovenskú ministerku v jej požiadavke o zjednotenie výšky priamych platieb pre všetkých poľnohospodárov v EÚ. Nevyhnutné je podľa nich tiež zníženie administratívneho zaťaženia na farmárov. Potvrdil to aj komisár P. Hogan, s tým, že naďalej bude intenzívne pokračovať na zjednodušovaní SPP, ale bude na to potrebovať podporu členských štátov.

Viac..  Peter Pollák: Slovensko nepotrebuje ukrajinské obilie. Potrebujú ho chudobní ľudia v Afrike

O red

Odporúčame pozrieť

wiezik

Michal Wiezik: Minuli sme 100 miliárd EUR, výsledok sa nedostavil

SPÄŤ V BRUSELI. A začínam hneď zostra – kontrolou míňania európskych peňazí v poľnohospodárstve. V …

Consent choices