oblecenie
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Europoslanci žiadajú dôstojné pracovné podmienky pre ľudí, ktorí šijú naše oblečenie

Keď sa pred takmer štyrmi rokmi zrútila v Bangladéši textilná továreň Rana Plaza, na celom svete sa rozprúdila diskusia o otrasných pracovných podmienkach ľudí, ktorí vyrábajú naše lacné oblečenie. Pri katastrofe vtedy prišlo o život 1100 robotníkov a 2500 bolo zranených. Poslanci z výboru DEVE prijali správu, v ktorej požadujú, aby európske módne značky brali ohľad na to, ako sa ich oblečenie vyrába a ako sa ich dodávatelia správajú k svojím zamestnancom.

Textilný a odevný priemysel je obrovský biznis. Zamestnáva viac ako 75 miliónov ľudí a jeho celosvetová hodnota sa odhaduje na viac ako 2,86 triliónov eur.  Veľa oblečenia sa šije v Ázii, kde sú mzdy v porovnaní s inými regiónmi stále veľmi nízke. Podľa Svetovej obchodnej organizácie sa tam vyrába 58,4% celosvetového exportu oblečenia a textilu. U nás v Európe viac ako 70% oblečenia pochádza práve odtiaľ.

Posadnutosť nízkymi cenami a čoraz kratšími dodacími lehotami však vedie k tomu, že majitelia tovární sa príliš nezaoberajú tým, v akých podmienkach pracujú ich robotníci. Veci sa začali dávať do pohybu až potom, ako sa v roku 2013 zrútila fabrika Rana Plaza v Bangladéši. Mnohé iniciatívy, ktoré vznikli v reakcii na túto katastrofu, však zostali len na národnej alebo dobrovoľnej úrovni.

Viac..  Peter Pollák: Novinárom musíme zaručiť, aby nepísali pod tlakom, ale slobodne

Otázkou výroby oblečenia v ázijských fabrikách sa zaoberali aj poslanci Európskeho parlamentu. 21. marca prijal rozvojový výbor iniciatívnu správu, kde žiada od Komisie, aby navrhla povinné pravidlá pre európske firmy, ktoré svoju výrobu outsourcujú to tretích krajín. Poslanci chcú, aby podniky v EÚ kontrolovali, či sú v celom ich dodávateľskom reťazci dodržiavané smernice OECD a medzinárodné štandardy pre ľudské a sociálne práva.

 „Ak nemáme povinný rámec, ktorý jasne vymedzuje, ako sa firmy majú správať, ak to necháme na dobrovoľný záväzok podniku, nikdy sa nedočkáme skutočnej snahy o rešpektovanie ľudských, pracovných a sociálnych práv,“ vysvetľuje autorka správy, španielska poslankyňa zo skupiny GUE/NGL Lola Sánchez Caldentey.

Poslanci okrem iného navrhujú aj špeciálne označovanie oblečenia, ktoré bolo vyrobené udržateľným spôsobom. Plénum by malo o správe hlasovať 26. apríla.

O dac

Odporúčame pozrieť

Benefitom členstva v EÚ sú podľa analytikov najmä jednotný trh a eurofondy

Voľný prístup slovenských firiem na spoločný trh s viac ako 450 miliónmi ľudí, voľný pohyb …

Consent choices