Mikolasik
Europoslanec Miroslav Mikolášik. PHOTO: Mária Jakušová, archív MM.

Miroslav Mikolášik: Byť (nielen) britským občanom, Farageovi sa poďakujem

Je deväť mesiacov po britskom referende, v ktorom sa 51.89 % percent občanov rozhodlo deklarovať, že im bude bez Európskej únie lepšie a Tereza Mayová listom Donaldovi Tuskovi spustila proces vystúpenia Británie z Únie. Čakajú nás náročné časy, obdobie obojstranných negociácií, obdobie znovuotvárania niektorých už vyriešených historických tém.

Situáciu pekne vystihla titulná strana Politica: Mayovej boj o Britániu sa práve začína. Nechcem polemizovať o konkrétnych detailoch novej EÚ – U. K. dohody, ak vôbec nejaká vznikne, to prenechám kompetentnejším. Rád by som sa však venoval konceptuálnym požiadavkám pána Faragea a ďalších „ochrancov“ Británie pre budúci vzťah ostrovov a kontinentálnej Európy, v nadväznosti na ich činnosť pred britským referendom.

Snaha o riešenie domácich problémov vabankom vyústila v politickú samovraždu hlavného „páchateľa“ – Davida Camerona. Je však pravdou, že k jeho koncu do značnej miery prispel aj hlas Britských nacionálnych populistov UKIP na čele s najhlasnejším z hlasných, rétorickým kúzelníkom Nigelom Farageom. Takým kúzelným, že učaroval 51.89 % britskej verejnosti. Všetci si iste dobre spomíname na permanentnú informačnú masáž založenú na zdanlivo jasných faktoch. Nemôžem sa, žiaľ, venovať celej demagogickej agende pána Faragea, zameral som sa však na najhlasnejšie prezentovanú rozprávku:
o miliónoch libier týždenne odvádzaných do čiernej diery – EÚ namiesto do systému britského zdravotníctva. Tak, pán Farage, poďme sa spoločne pozrieť, kde je pravda.

Kde je pravda?

Keby to bolo technicky možné, pripojil by som k tomuto komentáru povestný obrázok červeného autobusu brázdiaceho ulice Londýna s nápisom: „Týždenne zasielame 350 miliónov libier Európskej únii, poďme radšej financovať ‚NHS‘ (pozn. National Health Service). Zoberme si naspäť kontrolu.“. Ako to už v prípade tohto pána býva, pravda je úplne inde. Čísla jednoducho nesedia. Nezohľadňujú napríklad aj tzv. britský rabat vyjednaný Margaret Thatcherovou z roku 1984. Zdá sa, že aj samotný pán Farage si svoju „malú“ chybičku uvedomil. Veď hneď v nasledujúce ráno po sčítaní hlasov priznal, že nevie garantovať pravdivosť hlavného sloganu kampane. Takto je to, bohužiaľ, takmer so všetkým, čo ako pravdu prezentuje.

Národná definícia podvodu sa nesie v duchu: uviesť niekoho do omylu za účelom získania majetkového prospechu pre seba, alebo pre tretiu osobu. Keby som si sám účelovo rozbil nárazník na aute a prišiel s tým do poisťovne, asi by som danú skutkovú podstatu naplnil a dnes sedel vo väzbe. Môj modelový príklad mi trochu pripomína situáciu pána Faragea, lenže ten prospech nie je majetkový, ale politický. Kde dnes sedí on?

Veľmi ma teší, keď mám možnosť v pléne EP počúvať Faragea, ako mu záleží na vnútornom usporiadaní Únie. Mimoriadne sa mi však páči jeho snaha poradiť nám, čo je vlastne pre nás samých – Úniu a jej občanov – dobré, čo je v našom záujme. Mali by sme zachovať dospelý postoj vo vzťahu k Británii, veď predsa …

Viac..  Europoslanec Bilčík: Naša vláda funguje nasledovným spôsobom: Keď sa strápnime, prekryme to ešte niečím horším!

… únia v ekonomickej rovine potrebuje Britániu viac, ako Británia potrebuje Úniu.

… mnoho občanov EÚ by stratilo prácu, keby Únia uzatvorila nevýhodnú dohodu s Británou.

… myslite na svojich občanov pôsobiacich v Británii.

Skutočne? 45 % britského exportu ide do európskej dvadsaťsedmičky, naopak je to len 7 %. Britský export do Únie predstavuje 13 % hrubého domáceho produktu Veľkej Británie, naopak sú to len 3 %. Pán Farage, EÚ myslí na cca 3 milióny Európanov žijúcich v Británii, myslite aj Vy na 1 milión Britov, ktorý žije na území zvyšných 27 štátov EÚ. Dovolím si ešte jednu radu: Nie je rozumné ani konštruktívne napínať svaly prostredníctvom Vašich (zasa zdanlivo jasných a vo Váš prospech ukazujúcich) čísel, pretože ich význam sa v kontexte ostatných okolností stráca.

Brexit a Slováci

A čo môže znamenať BREXIT pre Slovensko či Slovákov? Moje tvrdenia možno považovať isto za relatívne špekulatívne, keďže dnes je náročné odhadnúť následky tohto bezprecedentného historického kroku. Dovolím si však súhlasne poukázať na analýzu Národnej banky Slovenska.

Slovensko vyváža asi 4 % svojho celkového exportu práve do Veľkej Británie. Vystúpením by sa mohol výkon slovenskej ekonomiky spomaliť o 0,34 %. A čo to znamená v praxi? Asi o 5 300 menej vytvorených pracovných miest. Naviac v Británii žije asi 75 000 Slovákov. „Brexit musí znamenať kontrolu počtu ľudí prichádzajúcich do Británie,“ povedala Mayová vo svojom Lancasterskom prejave. Máme to interpretovať tak, že sa ich ďalší status stane ohrozeným? Osobne si myslím, že toto bude jeden z hlavných „dealbreakrov“ zo strany Únie a aj záujmy týchto našich občanov, Slovákov, zostanú naďalej ochránené.

Preto, pán Farage, byť (nielen) britským občanom, poďakujem sa Vám! Za to, že na základe Vášho podvodu Británia odvracia svoju tvár od najlepšieho a najúspešnejšieho projektu, ktorý sme na európskom kontinente kedy mali. Za to, že ste výrazne napomohli vrátenie Európy späť do obdobia neistoty. A to nielen v neprospech európskych partnerov, s ktorými Británia v EÚ už viac ako 44 rokov úspešne spolupracuje, ale aj do neistoty v neprospech občanov Vašej vlastnej krajiny. Čas zúčtovania sa blíži a účet to skutočne nebude malý!

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravil europoslanec Miroslav Mikolášik

O dac

Odporúčame pozrieť

EÚ a Británia hlásia, že sú blízko k pobrexitovej dohode o Gibraltáre

Európska únia a Spojené kráľovstvo sú blízko k dohode o štatúte Gibraltáru. Doriešenie tejto otázky …

Consent choices