Vybor EP
Schôdza Výboru EP. PHOTO: © European Union- EP.

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä migráciu a plytvanie potravinami

Poslanci Európskeho parlamentu sa budú tento týždeň znovu venovať vývoju v Sýrii. Na programe je aj migrácia a vracanie migrantov, ktorí nemajú v EÚ právo na azyl. Rokovať sa bude aj o tom, ako bojovať proti plytvaniu potravinami.

Po nedávnych udalostiach v Sýrii sa poslanci budú znovu zaoberať tamojšou situáciou. Členovia výboru pre zahraničné veci budú okrem iného rokovať o stratégii EÚ voči Sýrii a záveroch konferencie o pomoci pre Sýriu, ktorá sa konala v Bruseli 4. a 5. apríla, Diskusie sa zúčastní aj generálna tajomníčka Európskej služby pre vonkajšiu činnosť Helga Schmid.

Výbor pre občianske slobody bude v utorok s predstaviteľmi Európskej komisie diskutovať o vracaní migrantov, ktorí nemajú v EÚ právo na azyl. Komisia totiž nedávno  navrhla revíziu existujúcich pravidiel. Požaduje napríklad viac finančných prostriedkov pre dotknuté členské štáty, efektívnejšiu výmenu informácií a dokončenie rokovaní o readmisii s krajinami Afriky a Blízkeho východu.

Viac..  Európska komisia: V dotazníku Orbánovej vlády sú úplne nepravdivé tvrdenia

Výbor pre životné prostredie bude v ten istý deň rokovať o tom, znížiť plytvanie potravinami o 50% do roku 2030. V súčasnosti sa v EÚ ročne vyhadzuje až 88 ton jedla. Legislatívny návrh, ktorý je súčasťou balíka o odpadoch a obehového hospodárstva, požaduje napríklad, aby sa zjednodušilo darovanie nepotrebného jedla.

V rozvojových krajinách je každé tretie dievča pod 18 rokov nútené k sobášu. Problémom sa budú v utorok zaoberať poslanci z podvýboru pre ľudské práva a výboru pre práva žien.

O dac

Odporúčame pozrieť

EK predstavuje osvedčené postupy na zlepšenie spolupráce členov EÚ pri azylových postupoch

Komisia predstavila súbor osvedčených postupov na zabezpečenie účinnosti dublinského nariadenia III, ktoré predsedníčka von der Leyenová oznámila v …

Consent choices