podnikatelia
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Podnikatelia to budú mať na Slovensku ľahšie, sľubuje ministerstvo

BRATISLAVA / Ministerstvo hospodárstva vraj zjednoduší život podnikateľom na Slovensku. Opatrenia majú znížiť najmä byrokraciu a to ešte tento rok. Firmy tento krok vítajú, no zároveň sú skeptické. 

Slovensko je proexportné a jeho partnerom sa darí. Je v strede Európy, má euro a je stále lacnejšie ako západné krajiny. V podnikateľských rebríčkoch sa ale neumiestňujeme vysoko. Neefektívne súdnictvo, netrasparentné verejné obstarávania, či byrokracia, akú nevymyslia ani v Bruseli. „Vylepšia si to, pritvrdia, pridajú ďalšie opatrenia,“ povedal hovorca hovorca Slovensko–nemeckej obchodnej a priemyselnej komory Markus Halt.

Ministerstvo hospodárstva práve v spolupráci s podnikateľmi prichádza s antibyrokratickými novinkami. Prvý, tohtoročný, balík bude mať 34 opatrení a ušetriť by tak mal firmám 44 miliónov eur. „Podnikatelia ušetria čas a zbytočnú energiu,“ dodal riaditeľ Podnikateľskej aliancie SR Peter Kremský.

Zmeny sa dotknú pracovnej zdravotnej služby, zvýšiť sa má tiež superodpočet na výskum. Iné to bude aj na katastri, kde sa má zaviesť sledovanie zmien v liste vlastníctva, o ktorých majú úrady informovať. Pripravuje sa aj zníženie administratívnej záťaže v stavebníctve.„Nemajme veľké oči. Mnohé nariadenia nemali ani vzniknúť,“ dodal Halt.

Viac..  Lagardová: Hospodársky rast v eurozóne by sa mal v priebehu roka 2024 zrýchliť

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk/ Richard Juriš

O dac

Odporúčame pozrieť

EK schválila Slovensku 20 miliónov eur na podporu podnikov v súvislosti s vojnou na Ukrajine

Európska komisia schválila slovenskú schému vo výške 20 miliónov eur na podporu podnikov pôsobiacich v prvovýrobe …

Consent choices