juncker tusk
Rozprava o usmerneniach k rokovaniam o brexite. PHOTO: © European Union- EP.

Europoslanci privítali jednotu 27 členských štátov a inštitúcií EÚ a vyzvali na reformu Únie

Poslanci počas rozpravy so šéfom Európskej rady Donaldom Tuskom, predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom a hlavným vyjednávačom EÚ pre brexit Michelom Barnierom privítali jednotu dvadsiatich siedmich členských štátov a inštitúcií EÚ a vyzvali na reformu Únie, ktorá by priniesla ovocie všetkým jej občanom.

Predseda Európskej rady Donald Tusk zdôraznil, že usmernenia pre rokovania s britskou vládou o vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie, ktoré 29. apríla schválili hlavy dvadsiatich siedmich štátov a vlád EÚ, sú v súlade s podmienkami zadefinovanými Európskym parlamentom dňa 5. apríla. Detailný mandát na rokovania bude Európskej rade predložený na schválenie 22. mája, informoval predseda EK Jean-Claude Juncker.

Hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier a väčšina poslancov vyzdvihli jednotu inštitúcií EÚ a dvadsiatich siedmich členských štátov, ktorí sú rozhodnutí vyvinúť spoločné úsilie s cieľom dosiahnuť vyváženú dohodu so Spojeným kráľovstvom.

Rozprava sa následne zamerala na princípy a ciele budúcich rokovaní, ktoré zhrnul Michel Barnier nasledovne:

  • žiadne rokovania o budúcich vzťahoch medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom pred dosiahnutím hmatateľného pokroku v rokovaniach o vystúpení krajiny z Únie,
  • zaručenie práv občanom EÚ, ktorých sa priamo týka odchod Spojeného kráľovstva z Únie,
  • pokračovanie mierového procesu v Severnom Írsku, vrátane absencie fyzickej hranice medzi Írskou republikou a Severným Írskom,
  • rešpektovanie finančných záväzkov Spojeného kráľovstva voči EÚ zo strany britskej vlády.

Hlavný vyjednávač EÚ tiež zdôraznil potrebu transparentnosti počas vyjednávaní, ktoré sa začnú po voľbách do britského parlamentu naplánovaných na 8. júna.

Viac..  Si Ťin-pching: Čína a EÚ musia spoločne reagovať na globálne výzvy

Poslanci vyzdvihli dôležitosť jednoty a dôvery členských štátov a zdôraznili, že paralelne s rokovaniami o usporiadanom odchode Spojeného kráľovstva z EÚ je nevyhnutné urýchlene naštartovať reformu Únie, ktorá by priniesla odpovede na problémy občanov a zviditeľnila prínosy európskej integrácie.

Hlasovanie v Spojenom kráľovstve a nárast populizmu v niektorých krajinách, najmä vo Francúzsku a v Holandsku, by podľa mnohých poslancov mali byť pre európskych lídrov ponaučením. Napriek víťazstvám proeurópskych strán a osobností by sme sa nemali príliš potľapkávať po pleciach, vyhlásili viacerí poslanci varujúc, že populizmus a nacionalizmus z Európy nezmizli. Viac ako kedykoľvek predtým je podľa nich nutné načúvať občanom a v procese definovania budúcnosti EÚ prinášať odpovede na ich očakávania v oblasti sociálnych a environmentálnych pravidiel v globalizovanom svete, organizácie pracovného trhu vo svetle technologických výziev, ale aj zdaňovania a bezpečnosti.

O dac

Odporúčame pozrieť

Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Počuli ste o prednom brzdovom svetle? Aktuálne dianie v europarlamente v štúdiu priblížil poslanec Európskeho …

Consent choices