internet
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Od roku 2018 budete môcť svoje filmy a seriály pozerať aj v zahraničí

Európsky parlament bude hlasovať o nových pravidlách, ktoré vám umožnia sledovať filmy alebo seriály, ktoré ste si predplatili doma, aj v zahraničí.

Je dosť frustrujúce, keď sa počas dovolenky alebo pracovnej cesty v zahraničí nemôžete dostať k online obsahu, ktorý ste si predplatili doma. Či už sú to filmy, seriály, športové prenosy alebo knihy. No pravidlá by sa už čoskoro mali zmeniť a k svojmu obsahu sa tak dostanete aj spoza hraníc. Vo štvrtok 18. mája bude o nich hlasovať Európsky parlament.

Čo sa zmení?

Nové európske nariadenie stanovuje, že ak ste si doma predplatili online obsah, budete si ho môcť počas ohraničeného časového obdobia pozrieť aj v iných krajinách EÚ.

„Ak napríklad žijete v Nemecku a idete dovolenkovať, navštíviť rodinu alebo pracovať do Španielska, budete mať prístup k svojim online službám. Text pokrýva celú EÚ,“ vysvetľuje parlamentný spravodajca Jean-Marie Cavada (ALDE, FR).

Poskytovatelia obsahu budú môcť overiť polohu svojim predplatiteľov a preto Parlament nástojil na tom, aby nariadenie obsahovalo aj záruky na ochranu ich súkromia.

Nové nariadenie by malo začať platiť od prvej polovice roku 2018 s retroaktívnym účinkom. Znamená to, že sa bude vzťahovať aj na predplatné, ktoré už existuje.

Ďalšie novinky

Na jednej strane budete mať vďaka novému nariadeniu prístup k svojmu obsahu aj zo zahraničia. Na druhej strane by malo odrádzať od online pirátstva a propagovať, aby ste si obstarávali hudbu, filmy a knihy legálnym spôsobom.

Viac..  Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Už čoskoro začnú platiť nové pravidlá, vďaka ktorým už nebudeme musieť platiť za mobilné hovory a dáta v zahraničí. Poslanci pracujú aj na novej legislatíve ohľadne geoblokovania, ktorá má za cieľ odstrániť diskrimináciu spotrebiteľov na základe toho, kde bývajú.

Európsky trh s online obsahom

Podľa Európskej únie vysielateľov, malo v roku 2016 predplatené služby videa na požiadanie 11% európskych domácností. Do roku 2020 by sa mal ich počet zdvojnásobiť.

Najväčší podiel na tomto trhu má Netflix – 54%. Pravidlá ohľadne online prenosnosti sa však nevzťahujú len na seriály a filmy ale aj na ostatný digitálny obsah, ako napríklad e-knihy alebo hudba.

O dac

Odporúčame pozrieť

Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Počuli ste o prednom brzdovom svetle? Aktuálne dianie v europarlamente v štúdiu priblížil poslanec Európskeho …

Consent choices