Turecké referendum a jeho dôsledky

Politológ a vedúci Ústavu politických vied na Stredoeurópskej vysokej škole v Skalici PhDr. Jozef Vlčej, PhD. odpovedá na otázky týkajúce sa referenda v Turecku:

 

Vysvetlite stručne v čom spočívalo turecké referendum.

V referende sa v prvom rade jednalo o budúcu orientáciu Turecka. Mohli sme jednoducho vidieť, že Turecko mení svoju orientáciu a začína sa odkláňať od kurzu, ktorý tam bol nastavený. Po prvej svetovej vojne zakladateľ novodobého tureckého štátu Mustafa Kemal Atatürk (pozn. redakcie) chcel Turecko priblížiť základným hodnotám západu. Priblížiť Európskej únii a aj inému západnému svetu. Erdoğan vycítil, že západ zaostáva, a to hlavne Európska únia. Začal pracovať na osobných ambíciách, v skratke, výsledkom referenda je určitá samostatná vlastná politika, v ktorej sa Turecko začína vyčleňovať ako geopolitický celok v danom regióne.

 

Ako sa to dá chápať vnútropoliticky?

Jedná sa samozrejme o zmenu. Formálne tá demokracia ostane zachovaná, ale ten rámec sa celkom mení, nebude to už tá typická liberálna demokracia. Mám skôr pocit, že sa to bude približovať k demokraciám takého typu, ktoré poznáme v Ázii, či už je to Južná Kórea alebo Rusko. Celkovo, bude to menej liberálny variant demokracie.

 

Čo to môže znamenať pre Turkov v ich každodennom živote?

Dá sa predpokladať, že režim v Turecku bude tvrdší ako doteraz, resp. menej liberálny. Tým, že krajina pod vedením Kemala Atatürka bola vedená viac prozápadne znamená, že náboženstvo nemalo mať taký vplyv v spoločnosti. Takto sa teraz čiastočne mení strana AKP (Strana spravodlivosti a rozvoja – pozn. redakcie) prezidenta Erdoğana a je viac ortodoxne zameraná, tzn. do popredia sa dostanú islamské hodnoty.

 

Čo sa týka Európskej únie, aká by mala byť reakcia na výsledky referenda?

Zatiaľ sa predstavitelia Únie moc vyjadrovať akosi nechcú. Pravdepodobne čakajú, aké budú následné kroky zo strany prezidenta. Ale jednoznačne sa dá už konštatovať, že sa Turecko vzdialilo od Európskej únie.

Viac..  Komisia víta politickú dohodu o boji proti zneužívajúcim žalobám proti verejnej účasti

 

Čo sa migrácie týka, Turecko má zmluvu s Európskou úniou, vďaka ktorej sa čiastočne vyriešila migračná kríza. Mení sa referendom niečo?

Momentálne Turecko túto zmluvu celkom slušne dodržiava, a preto aj Európska únia rozmýšľa, ako sa ku Turecku zachovať. Turecko ako keby malo vydieračský potenciál k EÚ a môže kedykoľvek zmluvu porušiť. Tým pádom Únia ťahá za kratší povraz v rámci zmluvy a bude zaujímavé sledovať, ako sa bude situácia vyvíjať.   

 

Z hľadiska geopolitiky, mení sa niečo?

Nástupom prezidenta Trumpa, ktorý sa snaží zmeniť pohľad na zahraničnú politiku, môžeme vidieť, že on sa vyjadril k tomuto referendu viac-menej pozitívne, uznal výsledky a nejako voči nemu výrazne neprotestoval. Turecko má snahu byť väčším hráčom v regióne, vidíme to aj v Sýrii. Erdoğanová sa pokúsi mať silnejšie geopolitické ambície k susedným štátom a možno sa bude snažiť ovládnuť časť okolitých krajín.

 

Čo sa týka Slovákov, ktorí radi cestujú do Turecka, mení sa pre nás niečo?

Keď si pozrieme za minulý rok sa odohralo viacero teroristických udalostí v Turecku, ktoré odohnali veľké množstvo turistov. No nakoľko sa tieto útoky odohrávali vo veľkých mestách, ako je Ankara či Istanbul, zatiaľ sa neodohrávali v turistických centrách, takže môj osobný názor je taký, že by to nemalo mať reálny vplyv na turizmus.

O Redakcia

Odporúčame pozrieť

R. Raši: Krajiny EÚ chcú o jeden rok predĺžiť zúčtovanie starších eurofondov

Krajiny EÚ chcú o rok predĺžiť zúčtovacie obdobie pre vyplatené eurofondy z predošlého programového obdobia. …

Consent choices