Manka
Europoslanec Vladimír Maňka. PHOTO: Archív VM.

Vladimír Maňka: Dali by ste Marianovi Kotlebovi do spravovania váš osobný majetok?

V banskobystrickom kraji Marian Kotleba pred štyrmi rokmi sľuboval, že vyrieši všetky problémy, ktoré ľudia pociťovali. Mnohí mu uverili a zvolili si ho za svojho župana. Keď sa ich dnes opýtate, ktoré sľuby splnil, nevedia pomenovať ani jeden.

V májových novinách svojej politickej strany sa chváli, ako dobre hospodári. Aká je skutočnosť?

Nechajme hovoriť čísla. V tomto roku kraj pod vedením M. Kotlebu dostane od štátu o 26 miliónov eur viac podielových daní, ako sme dostali my pred štyrmi rokmi. Celkovo tak za štvorročné obdobie dostane o 81 miliónov eur viac, ako v minulom volebnom období. Kde sú tie peniaze? Pritom banskobystrický kraj za posledné roky ako jediný znížil hodnotu majetku kraja o viac ako 30 miliónov eur. Iné kraje svoj majetok zvýšili o desiatky miliónov eur. Banskobystrický kraj hospodári najhoršie zo všetkých krajov.

Chválili by ste nejakého gazdu, ako dobre gazduje, keď znehodnocuje svoj majetok?

Ruku na srdce.  Zverili by ste takémuto „skvelému“ gazdovi do spravovania váš osobný majetok?

Marian  Kotleba sa chváli, že kraj pod jeho vedením má miliónové prebytky.

Ak si pozriete čísla, miliónové prebytky sme mali aj my. Napríklad v poslednom roku (r. 2013 pozn. red.) sme mali prebytok takmer 9,5 milióna eur napriek tomu, že kríza najviac dopadla na rozpočet kraja v rokoch 2010-13.

Čo sa v skutočnosti skrýva za prebytkami Mariána Kotlebu?

Krok 1: Na začiatku roka M. Kotleba oznámi: „Bez kvalitných ciest sa chudoba na Slovensku nikdy neodstráni“. „Ideme dať rekordné milióny do ciest“. (Pozn.: Bývalé vedenie kraja investovalo do ciest niekoľkonásobne viac.)

Krok 2: M. Kotleba nesplní svoj záväzok a žiadne rekordy sa nekonajú. Milióny eur, ktorými sa zaviazal udržiavať majetok kraja mu preto zostanú na účte. A stane sa niečo neuveriteľné: jeho propaganda začne vytvárať dojem, že ich vlastne ušetrili: „Máme miliónové prebytky. Ušetrili sme dobrým hospodárením“… 

Sami sa môžete presvedčiť o zlom hospodárení súčasného vedenia kraja, ak navštívite webovú stránku kraja. V Záverečnom účte za rok 2014, ktorý pripravoval úrad pod vedením M. Kotlebu a ktorý hodnotil účtovný rok riadený Kotlebom, sa na strane 109  sám priznáva : „Porovnaním výsledku hospodárenia s minulým rokom Úrad BBSK dosiahol na rozdiel od predchádzajúceho roka záporný výsledok hospodárenia. Výsledok hospodárenia sa zhoršil o 11 513 096,53 eur.“! 

Viac..  Eugen Jurzyca: Vyradenie 10% najstarších automobilov z ciest by bolo efektívnejšie ako plošne sprísňovať emisné normy

V novinách M. Kotlebu sa často spomína vaše meno. Prečo ho nevyzvete do diskusie? 

Niekoľkokrát som ho vyzval, aby išiel do diskusie za účasti médií a odbornej a laickej verejnosti. Vždy sa takejto diskusii radšej vyhol. On vie prečo. Nemá argumenty. Ľudia si zaslúžia vedieť pravdu, prečo je kraj na tom horšie, napriek tomu, že každý rok dostáva od štátu o desiatky miliónov eur viac, ako v minulom volebnom období. Moja výzva do otvorenej diskusie stále platí. 

To sú naozaj prekvapujúce informácie.

Pred nástupom M. Kotlebu sme v kraji vybudovali a kompletne zrekonštruovali (nie len zaplátali) stovky kilometrov ciest, kruhové objazdy, úplne nové mosty za desiatky miliónov eur, zateplili a zrekonštruovali sme školy, internáty, domovy sociálnych služieb, domovy dôchodcov a ostatné budovy. Preto tieto zariadenia dnes platia menej o stovky tisíc eur ročne za kúrenie. Pritom sme v rokoch 2010-2013 znížili zadĺženie kraja z 37% na 30%.

Na celej veci je žalostné, že M. Kotleba tým, že neinvestuje, devastuje cestnú a mostnú infraštruktúru, budovy škôl a sociálnych zariadení. Nemôžete prekročiť určitú hranicu a nechať, aby váš majetok úplne zdevastoval. Inak oprava ciest a mostov bude stáť mnohonásobne viac. Budeme sa na ňu skladať všetci. Aj vy a vaše deti.

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravil europoslanec Vladimír Maňka

O Vladimír Maňka

Poslanec Európskeho parlamentu za stranu SMER-SD. Frakcia socialistov a demokratov v EP.

Odporúčame pozrieť

Simecka

Michal Šimečka: Ak čítame o „konzervatívnej revolúcii“, mali by sme spozornieť

Znakom konzervatívej politiky bola vždy nechuť voči radikálnym zmenám. Minimálne od osemnásteho storočia: filozofa Edmunda …

Consent choices