plenarne zasadnutie
Minúta ticha za obete teroristických útokov. PHOTO: © European Union- EP.

Európsky parlament otvoril zasadnutie minútou ticha za obete nedávnych teroristických útokov

Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani odsúdil tieto neľudské a barbarské akty násilia a rodinám ich nevinných obetí vyjadril sústrasť.

Antonio Tajani vo svojom prejave tiež upozornil, že prezident Spojených štátov amerických Donald Trump môže čoskoro oznámiť začatie procesu odstúpenia od parížskej klimatickej dohody. Takéto rozhodnutie by sa nestretlo s pochopením väčšiny europoslancov, uviedol predseda EP a dodal, že o možnej reakcii EÚ na takýto krok bude diskutovať s predsedom Európskej Rady Donaldom Tuskom a predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. 

Prichádzajúci a odchádzajúci poslanci

  • Patricia Lalonde (ALDE, FR) nahradila s účinnosťou k 18. máju Marielle De Sarnez (ALDE, FR).
  • Thierry Cornillet (ALDE, FR), nahradil s účinnosťou k 18. máju Sylvie Goulard (ALDE, FR).

Zmeny programu plenárneho zasadnutia 

Štvrtok

  • Do programu zasadnutia bolo zaradené hlasovanie o správe poslankyne Heidi Hautala k žiadosti o zbavenie imunity poslanca Bélu Kovácsa.

Oznámenia o začatí rokovaní s Radou

Viac..  Trump tvrdí, že Európa by mala poskytnúť Ukrajine viac pomoci

Rozhodnutia výborov EP o začatí rokovaní s Radou (ministrov) EÚ – s cieľom dosiahnuť dohodu na finálnom znení legislatívnych návrhov v rámci takzvaného riadneho legislatívneho procesu – sú na základe článku 69c Rokovacieho poriadku EP zverejnené na webovej stránke EP venovanej plenárnemu zasadnutiu, a to v časti Prioritné informácie a dokumenty (napravo v strede stránky).

Pokiaľ do dvadsiatich štyroch hodín nebude podaná žiadosť, aby o rozhodnutí daného výboru hlasovalo plénum EP, výbor môže začať rokovať s Radou.

O dac

Odporúčame pozrieť

Trump

Trump tvrdí, že Európa by mala poskytnúť Ukrajine viac pomoci

Európa by mala dať Ukrajine viac peňazí, vyhlásil vo štvrtok bývalý prezident USA Donald Trump; …

Consent choices