Erasmus
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Obľúbený Európsky program Erasmus dnes oslavuje už svoje tridsiate narodeniny

Žiť istý čas v zahraničí, nájsť si tam  nových priateľov a zažiť veci, na ktoré sa nezabúda. Erasmus nie je len o štúdiu, je to niečo, čo vás v pozitívnom zmysle „poznačí“ na celý život.

Erasmus bol spustený v roku 1987 a je jedným  najúspešnejších európskych programov. Vďaka grantom, ktoré ponúka, si mohlo štúdium, prácu či dobrovoľníctvo v zahraničí vyskúšať už 9 miliónov ľudí.

Tento rok oslavujeme jeho tridsiate výročie. Počas celého roka sa vo všetkých krajinách konajú rozličné podujatia, konferencie, oslavy a výstavy. Vyfiltrovať si ich môžete na tomto odkaze.

Jedna z takýchto osláv sa dnes koná aj v Európskom parlamente v Štrasburgu. Predsedá jej šéf Parlamentu Antonio Tajani spoločne s Jeanom-Claudom Junckerom. Zúčastní sa jej aj 33 bývalých študentov. Jej súčasťou je aj výstava o programe Erasmus+ a debata o tom, akým smerom by sa mal program uberať v budúcnosti.

Na obdobie od 2014 do 2020 bolo na program vyčlenených 14,7 miliardy eur. Oproti minulému rozpočtovému obdobiu to predstavuje nárast o 40%. EÚ chce aj týmto spôsobom plniť svoje záväzky voči mladým.

Viac..  Medzinárodný deň vzdelávania: vyhlásenie Európskej komisie a vysokého predstaviteľa

 „Myslím si, že tento program posilňuje toleranciu a rešpekt voči inakosti,“ vyjadrila sa šéfka výboru pre kultúru a vzdelávanie Petra Kammerevert. Aj ona sa zúčastní dnešných osláv.Jacques Delors kedysi povedal, že človek sa nemôže zamilovať do jednotného trhu a myslím si, že mal pravdu. A práve toto chceme s týmto programom zmeniť. Chceme ukázať, že jeho cieľom je, aby si boli ľudia bližší,“ dodáva odvolávajúc sa na ôsmeho predsedu Európskej komisie.

O dac

Odporúčame pozrieť

Európsky parlament

Odhalenie špiónky aj podpora 50 miliárd eur. Europarlament zhodnotil dva roky vojny

Už sú to dva roky od agresívneho napadnutia Ukrajiny Ruskom. Toto dvojročné obdobie bilancoval už …

Consent choices