Poslanci Európskeho parlamentu hlasujú o reforme Modrej karty, ktorá umožňuje vysokokvalifikovaným ľudom z tretích krajín pracovať v EÚ.
Obyvateľstvo Európy starne a ak chceme ostať konkurencieschopní, musíme k nám pritiahnuť vzdelaných a šikovných ľudí z celého sveta. Výbor Európskeho parlamentu pre občianske slobody (LIBE) dnes hlasuje o reforme takzvanej Modrej karty, ktorá umožňuje vysokokvalifikovaným ľuďom z tretích krajín pracovať a žiť v EÚ. Nové pravidlá by mali celý systém zjednodušiť a zatraktívniť.
„O modrej karte sa toho v súčasnosti moc nevie a členské štáty ju moc nepropagujú. Niektoré krajiny preferujú svoje vlastné národné systémy a potom sú tu krajiny, ktoré jednoducho nevyužívajú výhody, ktoré modrá karta ponúka“, vykresľuje súčasnú situáciu parlamentný spravodajca Claude Moraes (S&D, UK).
Dnes môže o modrú kartu požiadať každý neobčan EÚ, ktorý má vzdelanie alebo pracovné skúsenosti a podpísal pracovnú zmluvu alebo dostal záväznú pracovnú ponuku. Po novom bude modrá karta k dispozícii aj ľuďom s nižším platom, kratším pracovným úväzkom (dnes je to jeden rok) a vysokokvalifikovaným osobám, ktorým bol priznaný nárok na medzinárodnú ochranu.