spotrebice
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Europoslanci by na trhu radi videli viac výrobkov s dlhšou životnosťou

Poslanci chcú zvýšiť odolnosť výrobkov, lepšie informovať spotrebiteľov o ich životnosti a nabádať ich k tomu, aby namiesto kupovania nových vecí radšej opravovali tie, ktoré už majú.

Rok alebo dva. To je doba, počas ktorej vám vydrží štandardný smartfón. No mobilné telefóny nie sú jediné veci, ktoré sa kazia príliš rýchlo a vyžadujú náhradu. Podobné je to aj s elektrospotrebičmi, hračkami a oblečením. Laptopy, bicykle, športové oblečenie alebo posteľná bielizeň sú na tom o čosi lepšie, vydržia vám tak tri alebo štyri roky. Rýchlo sa kaziace výrobky prestavujú plytvanie peniazmi, energiou a zdrojmi. Európskemu parlamentu tento problém nie je ľahostajný, tento týždeň hlasuje o konkrétnych opatreniach na to, aby sa tomu predchádzalo.

Vyššie štandardy a lepší dizajn

Poslanci by na trhu radi videli viac výrobkov s dlhšou životnosťou. Volajú preto po minimálnych štandardoch, ktoré by mohli byť vytvorené v spolupráci s európskymi úradmi pre normalizáciu.

Francúzsky poslanec zo skupiny zelených Pascal Durand, autor správy o dlhšej životnosti výrobkov hovorí, že veci by sa mali vyrábať tak, aby sa dali ľahko opraviť a vylepšiť. Už pri ich navrhovaní by sa malo pamätať na to, že niektoré časti bude treba po čase vymeniť. Preto je lepšie jednotlivé elementy zoskrutkovať sa nie ich lepiť. Aj európski spotrebitelia by boli radšej, keby sa veciam dalo pomôcť. V prieskume Eurobarometer sa až 77% respondentov vyjadrilo, že namiesto kupovania nových veci by si radšej pokazené veci dali opraviť.

Navrhnuté tak, aby sa pokazili

Parlament chce zakročiť aj proti oveľa zákernejšiemu aspektu plánovaného zastarávania, ktorým je zámerné zabudovávanie kazov, aby sa veci pokazili po konkrétnej dobe používania. Toto je niekedy veľmi ťažké dokázať. Parlament preto žiada Komisiu, aby navrhla nezávislý systém na posudzovanie toho, či výrobky boli skutočne naschvál navrhnuté tak, aby sa pokazili.

Viac..  V Bruseli bol prijatý prelomový akt o umelej inteligencii

Čitateľnejšie označovanie

Viac ako 90% Európanov by bolo rado, keby bolo na výrobkoch jasné označenie, koľko dlho vydržia. Vyplýva to z výsledkov prieskumu Eurobarometer. Podobný názor zastávajú aj poslanci Európskeho parlamentu a preto volajú po jednotnej schéme na označovanie produktov.

 „Ak zákazník vidí výrobok, ktorý je o 30 až 40 percent lacnejší a vyzerá, že funguje rovnako dobre, pričom nevie, že sa pokazí už o dva roky a nie o desať, tak si samozrejme vyberie ten lacnejší,“ opisuje situáciu spravodajca Pascal Durand.

Majú sa výrobcovia čoho obávať? 

Nie všetkým výrobcom je pochuti, aby ich výrobky vydržali dlhšie, pretože by z nich predali oveľa menej kusov. Dlhšia životnosť výrobkov však môže priniesť konkurenčnú výhodu firmám, ktoré nedokážu tlačiť svoje ceny nadol, no radšej si dajú záležať na kvalite.

Táto iniciatíva Európskeho parlamentu je v súlade s modelom obehového hospodárstva, ktorého cieľom je redukovať množstvo odpadu a ktorý nabáda, aby sa veci opätovne využívali, zbierali, recyklovali a opravovali.

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Európska únia nám prináša skutočný mier

Členské štáty Európskej únie si 9. mája pripomenuli Deň Európy na počesť vyhlásenia Schumanovej deklarácie …

Consent choices