londyn
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Európsky parlament kritizuje britský návrh o občanoch EÚ

BRUSEL / Európsky parlament kritizuje britský návrh prístupu k únijným občanom po odchode z EÚ a považuje ho za diskriminačný. V liste adresovanom únijnému vyjednávačovi pre brexit Michelovi Barnierovi potom predstavitelia europarlamentných zoskupení upozorňujú, že odmietnu akúkoľvek dohodu s Londýnom, ktorá urobí z obyvateľov členských štátov občanov druhej kategórie.

Európsky parlament zo strany EÚ môže dohodu o brexite vetovať.

„Európsky parlament si vyhradzuje právo odmietnuť akúkoľvek dohodu, ktorá bude horšie zaobchádzať s občanmi EÚ ako teraz. Nehľadiac na ich národnosť,“ cituje z listu britský denník The Guardian.

List, ktorého autorom je predák liberálov a europarlamentný koordinátor pre brexit Guy Verhofstadt, podpísali aj predstavitelia europarlamentných skupín lidovcov, sociánych demokratov, zelených a ľavice. Všetky tieto politické skupiny majú v EP pohodlnú 77-percentnú väčšinu, taktiež môžu dohodu o brexite odmietnuť.

Na konci júna britská premiérka Theresa May uviedla, že chce, aby s občanmi EÚ žijúcimi v krajine legálne ešte aspoň päť rokov po brexite zaobchádzali ako s Britmi. Teda aby mali rovnaké práva, napríklad pokiaľ ide o lekársku starostlivosť a školstvo. Barnier ale vzápätí britský návrh označil za málo ambiciózny, nejasný a s nedostatočnými zárukami.

Viac..  Ivan Štefanec: EÚ dokáže reagovať na krízy, potrebujeme však dokončiť jednotný trh

V Británii sú asi tri milióny ľudí z iných únijných krajín, inde v EÚ potom žije približne milión Britov. Europarlament chce, aby práva Britov aj občanov EÚ boli po brexite rovnaké a nediskriminačné.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Europoslankyňa Miriam Lexmann: Ak občania vnímajú problém, treba sa ním zaoberať

Európsky parlament si od predsedníčky Európskej komisie vypočul správu o stave Únie, no reflektuje aj …

Consent choices