cyklotrasa
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Na Slovensku pribudne 90 kilometrov cyklotrás

BRATISLAVA / Na nových 90 kilometrov trás sa môžu tešiť všetci nadšenci zdravej a ekologickej prepravy – cyklistiky. Financovať sa majú z eurofondov a celkovo je na to vyčlenených skoro 82 miliónov eur.

Odborník sa usmieva a teší. Dodáva ale, že 90 kilometrov trás by sa hodilo tak v každom meste, nie na celom Slovensku. Na to ako je u nás cyklistika obľúbená máme totiž katastrofálne málo cyklociest.

Na Slovensku prinbudne 28 cyklotrás v dĺžke 90 kilometrov. „Už sú tu konkrétne projekty, ktoré sa budú ralizovať,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Cielom národného cykloprojektu je dostať do miest menej áut a menej bicyklov. Je to dobré pre životné prostredie aj zdravie ľudí. Odborník na problematiku sa síce teší, ale dodáva: „Každé okresné mesto potrebuje svojich napríklad 87 kilometrov,“ povedal člen výkonnej rady OZ Cyklokoalícia Peter Nerti.

V prvej výzve ministerstvo schválilo 28 projektov v hodnote 12,7 milióna eur. Do druhej sa prihlásilo 21.

Viac..  EÚ predĺži uvoľnenie pravidiel štátnej pomoci do konca júna 2024

Nepôjde len o vodiace čiary na cestách. „Musí byť kompletne zmodernizovaná a musí zvyšovať parametre existujúceho stavu. Určite nie je dostačujúce len domaľovanie čiar,“ hovorí riaditeľ sekcie Programov regionálneho rozvoja Marek Mitošinka.

Celkovo má rezort vyčlenených 82 miliónov eur. Po prvých dvoch kolách zostáva 60 miliónov. „Dvadsaťosem úspešných projektov vypovedá, že ľudia chcú žiť v kvalitnejšom prostredí,“ tvrdí Peter Kľučka, národný cyklokoordinátor.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

R. Raši: Krajiny EÚ chcú o jeden rok predĺžiť zúčtovanie starších eurofondov

Krajiny EÚ chcú o rok predĺžiť zúčtovacie obdobie pre vyplatené eurofondy z predošlého programového obdobia. …

Consent choices