wifi
Ilustračné PHOTO: © European Union.

WiFi4EU: Bezplatný prístup na internet vo vybraných verejných priestoroch EÚ

Verejné priestory a centrá spoločenského diania by mohli v budúcnosti zaviesť prístup na internet zdarma. Parlament 12. septembra hlasuje o návrhu Komisie, ktorý nesie názov WiFi4EU. 

„Je to príležitosť, ako dať všetkým Európanom prístup k budúcnosti – vysoko kvalitný internet zdarma bez ohľadu na to, odkiaľ sú, kde žijú a koľko zarábajú,“ vysvetľuje hlavnú myšlienku projektu WiFi4EU portugalský socialista Carlos Zorrinho, ktorý vypracoval správu k návrhu Komisie.

Cieľom tejto iniciatívy je sprístupniť WiFi bezplatne na verejných miestach aj v odstrčenejších kútoch Európy. Na prvú fázu – do roku 2020 – tu bolo vyčlenených 120 miliónov eur, počíta sa s tým, že WiFi zdarma by tak mohlo dostať okolo 6000 komunít.

O inštaláciu WiFi4EU sa môžu prihlásiť verejné inštitúcie a bude plne financované z únijných fondov. Ktokoľvek sa potom bude môcť pripojiť na internet na verejných miestach, či už sú to knižnice, parky, múzeá alebo stanice.

Počas rokovaní o návrhu Parlament nástojil na tom, aby boli granty udeľované len v tom prípade, ak bude pripojenie bez reklám a od užívateľov sa nebudú vyžadovať osobné údaje na komerčné účely.

Viac..  Von der Leyenová navrhuje svetovú radu pre umelú inteligenciu

Ako to bude fungovať v praxi?

„Bude to veľmi jednoduché. Inštitúciám, ktoré sa zapoja do projektu, vydáme kupóny, pomocou ktorých si potom nainštalujú pripojenie,“ popisuje proces poslanec Zorrinho. Jednoduché to bude aj pre užívateľov: postačí jedna registrácie do siete WiFi4EU a budete sa môcť pripájať všade, kde  bude dostupná.

Už začiatkom budúceho roku

O návrhu bude Parlament hlasovať v utorok 12. septembra, pokiaľ ho schváli, projekt sa bude môcť rozbehnúť už začiatkom budúceho roku.  Prihlášky sa budú vybavovať podľa poradia, v akom prídu, pričom sa bude prihliadať aj na určité kvóty pre jednotlivé krajiny.

O dac

Odporúčame pozrieť

Europoslankyňa Miriam Lexmann: Ak občania vnímajú problém, treba sa ním zaoberať

Európsky parlament si od predsedníčky Európskej komisie vypočul správu o stave Únie, no reflektuje aj …

Consent choices