Mariano Rajoy
Španielsky premiér Mariano Rajoy. PHOTO: PHOTO: © European Union-EP.

Španielska vláda odmietla Katalánsku deklaráciu nezávislosti

MADRID – Španielska vláda odmietla deklaráciu nezávislosti Katalánska, ktorú v utorok podpísali jej lídri, no neuviedli ju do platnosti. Regionálny prezident Carles Puigdemont tento krok odôvodnil tým, že chce dať priestor „rozumnému dialógu a rokovaniam“ so Španielskom. Podľa podpredsedníčky španielskej vlády Soraye Sáenz de Santamaría však Puigdemont len nevie čo robiť.

„Prezidentov príhovor, ktorý dnes dal, patril osobe, ktorá nevie, kde je, kam ide a s kým chce ísť. Po tom, ako prišiel tak ďaleko a priviedol Katalánsko na najvyššiu úroveň napätia v jeho histórii, uvalil prezident Puigdemont jeho autonómny región do najväčšej neistoty,“ uviedla a dodala, že nikto ani on sám si nemôže nárokovať sprostredkované rokovania.

Puigdemont v utorok vyhlásil, že výsledky referenda o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo 1. októbra, ho síce k vyhláseniu samostatnosti oprávňujú, ale napriek tomu to zatiaľ nespraví. „Odkladáme vyhlásenie nezávislosti o niekoľko týždňov, pretože chceme rozumný dialóg a vyjednávanie so španielskym štátom. Nie sme blázni, nie sme rebeli, sme len normálni ľudia, ktorí chcú hlasovať,“ uviedol počas zasadnutia parlamentu, na ktorom podpísali deklaráciu nezávislosti. Zatiaľ nie je jasné, či má dokument akékoľvek právne postavenie. Pred zasadnutím parlamentu viacerí politickí predstavitelia vrátane predsedu Európskej rady Donalda Tuska vyzvali Puigdemonta, aby nezávislosť nevyhlásil.

Viac..  Si Ťin-pching: Čína a EÚ musia spoločne reagovať na globálne výzvy

V súvislosti s katalánskou nezávislosťou zvolal premiér Mariano Rajoy na stredu mimoriadne zasadnutie vlády, aby prediskutovala svoje ďalšie kroky.

O dac

Odporúčame pozrieť

Španielsko by sa mohlo stať centrom vývozu zemného plynu, ponúkol premiér Sánchez

Španielsko by sa mohlo stať centrom pre export zemného plynu do európskych krajín, ktoré chcú …

Consent choices