galko
Ľubomír Galko. PHOTO: Archív ĽG.

SaS: Na obstaranie stíhačiek by mala dozerať komisia, v ktorej bude mať zastúpenie aj opozícia

Skutočným ministrom na ministerstve obrany nie je minister Peter Gajdoš, ale emisár predsedu SNS Andreja Danka a zároveň generálny tajomník služobného úradu ministerstva Ján Hoľko, tvrdí strana Sloboda a Solidarita (SaS).

Podľa liberálov je úplne nepochopiteľné, že o novom programe protivzdušnej obrany Slovenska neinformoval na štvrtkovej tlačovej konferencii sám minister, ale práve Hoľko.

„Pokiaľ ide o výmenu ruských migov za nové nadzvukové lietadlá, strana SaS nemá žiadne preferencie okrem tej, aby to boli stroje niektorého z členských štátov NATO a slovenské ozbrojené sily k nim prišli na základe transparentného a nediskriminačného procesu, ktorý zabezpečia odborníci, a nie lobisti,“ uviedol podpredseda SaS a tímlíder strany pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť Ľubomír Galko.

Práve v tejto súvislosti vyjadruje najsilnejšia opozičná strana znepokojenie, pretože tieňový
minister obrany Hoľko predstavil verejnosti víziu, z ktorej vyplýva, že Slovensko bude naďalej používať zastaralé a poruchové migy, pričom nie je jasné, kto bude zabezpečovať ich servis a za akú cenu.

Zároveň sa ruší projekt, o ktorom predošlý minister obrany za Smer-SD Martin Glváč hovoril ako o hotovom a znamenal prenájom švédskych stíhačiek Gripen podľa vzoru Českej republiky. Majú sa teda kúpiť nové stroje.

Viac..  FRA: Osoby tmavej pleti čelia v EÚ rastúcej diskriminácii a rasizmu

„Rozhodnutia ministerstva obrany v správe SNS a spôsob, akým ich jeho predstavitelia komunikujú, je nedôveryhodný a vyvoláva najmä v odbornej verejnosti domnienky, že hlavným dôvodom zmien sú provízie, ktoré majú vyplynúť z predlžovania životnosti migov a nákupu nových stíhačiek,“ povedal exminister obrany Ľ. Galko.

Strana SaS sa pripája k týmto obavám. „Navrhujeme preto vládnej koalícii, aby pre otázky obrany vzdušného priestoru a obstarania nadzvukových stíhačiek zriadila špeciálnu komisiu, v ktorej bude mať svoje zastúpenie aj opozícia. Precedens už pritom existuje z minulosti pri privatizácii SPP za Dzurindovej vlády. V privatizačnej komisii pôsobil aj vtedy opozičný politik Robert Fico,“ dodal Ľubomír Galko.

O dac

Odporúčame pozrieť

Europoslanci Jurzyca a Štefanec: Robert Fico si dovolil urobiť to, čo si nedovolil urobiť žiadny slovenský premiér

Slovenskí europoslanci žiadajú spoločným listom podpredsedníčku Európskej komisie Věru Jourovú preveriť, či sú kroky predsedu …

Consent choices