zaborska
Europoslankyňa Anna Záborská. PHOTO: © European Union- EP.

Anna Záborská: V boji s chudobou Európa nesmie zlyhať

Pri príležitosti Svetového dňa za odstránenie chudoby sa slovenská europoslankyňa Anna Záborská dnes zúčastní na stretnutí parlamentnej medziskupiny “Extrémna chudoba a ľudské práva”. Poslanci zo všetkých politických skupín tu budú diskutovať o zdieľanej ekonomike a európskom pilieri sociálnych práv.

Až štvrtinu obyvateľov EÚ ešte aj dnes ohrozuje chudoba alebo vylúčenie zo spoločnosti, pričom podľa posledných údajov Eurostatu z roku 2015 to bolo na Slovensku približne 20% obyvateľov. Najhoršia situácia je však v Bulharsku, Lotyšsku a Rumunsku, kde bolo chudobou ohrozených 30-40% obyvateľstva.

“Na samite v Göteborgu, ktorý sa uskutoční presne o mesiac, budú šéfovia vlád členských štátov EÚ diskutovať o európskom pilieri sociálnych práv a vytvoriť v ňom ochranné opatrenia proti chudobe. Cieľom dnešného podujatia v Európskom parlamente je zdôrazniť naliehavosť problému extrémnej chudoby a potrebu začať prijímať zásadné riešenia v boji proti nej na úrovni členských štátov aj EÚ. Jedným z nich sa môže stať aj silný európsky pilier sociálnych práv,” uviedla Anna Záborská.

Podľa stratégie Európa 2020 by sa mal počas obdobia 2010-2020 znížiť počet ľudí ohrozených chudobou a sociálnym vylúčením v EÚ o 20 miliónov. Slovenská europoslankyňa, ktorá sa otázkam chudoby venuje už tretie volebné obdobie, však upozorňuje, že Európa pri plnení tohto cieľa zaostáva.

Viac..  Európske akciové trhy majú za sebou skvelý kvartál

“Ekonomická kríza spôsobila rast chudoby, s ktorým nikto nerátal, takže dnes sme zhruba tam, kde sme boli v roku 2010, kedy bola táto stratégia prijatá. Boj s chudobou je pre Európu vážnou skúškou, v ktorej nesmie zlyhať,” zdôraznila Anna Záborská.

Pred 30 rokmi, presne 17. októbra 1987 sa na námestí Trocadero v Paríži zhromaždilo viac ako stotisíc ľudí, aby si uctili obete chudoby, násilia a hladu. Zároveň vyhlásili, že extrémna chudoba je porušením ľudských práv. O päť rokov neskôr bol tento deň vyhlásený uznesením Valného zhromaždenia OSN z 22. decembra 1992 za Svetový deň za odstránenie chudoby.

O dac

Odporúčame pozrieť

EK schválila Slovensku 20 miliónov eur na podporu podnikov v súvislosti s vojnou na Ukrajine

Európska komisia schválila slovenskú schému vo výške 20 miliónov eur na podporu podnikov pôsobiacich v prvovýrobe …

Consent choices