Muresan
Spravodajca EP k rozpočtu 2018 Siegfried Mureșan. PHOTO: © European Union- EP.

Siegfried Mureșan: EÚ nemôže vyriešiť všetky problémy na svete

EÚ bude musieť vynaložiť viac prostriedkov na zahraničnú politiku, aby nás mohla uchrániť pred bezpečnostnými hrozbami zvonka, vysvetľuje spravodajca EP k rozpočtu 2018 Siegfried Mureșan. 

Počas nedávneho plenárneho zasadnutia 25. októbra Parlament prijal svoje stanovisko k návrhu rozpočtu na rok 2018. Poslanci nesúhlasia so škrtmi, ktoré navrhujú členské štáty (Rada EÚ) a radi by videli viac finančných prostriedkov na rast a bezpečnosť. O rozpočte sa momentálne rokuje s Radou. O tom, aké priority v týchto rokovaniach sleduje Parlament, hovorí rumunský ľudovec Siegfried Muresan, ktorý je tu hlavným parlamentným vyjednávačom.

Vo vašej správe uvádzate, že EÚ bude v budúcnosti potrebovať čoraz viac peňazí na vonkajšiu činnosť a to najmä kvôli migrácii, kybernetickým útokom a na boj proti dezinformáciám zvonku. Ide podľa vás o nový trend, na ktorý sa potrebujeme pripraviť a vyčleňovať naň finančné prostriedky?

Jednou z priorít tohto rozpočtu je bezpečnosť, pretože práve to je to, čo od nás Európania očakávajú. EÚ nemôže vyriešiť všetky problémy na svete a preto by sme sa mali v našej zahraničnej politike sústrediť na našich najbližších susedov. Rusko je stále aktívnejšie a agresívnejšie. Šíri dezinformácie, falošné správy a propagandu. Musíme sa proti tomu postaviť a musíme podporovať krajiny Východného partnerstva, ktoré sa uberajú smerom do Európy, ako je Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina. Musíme im pomôcť vybudovať demokratické inštitúcie, bojovať s tamojšou korupciou a posilniť ich hospodárstvo. Len vtedy budú silné a ustoja agresívne Rusko.

To isté platí pre našich južných susedov a krajiny severnej Afriky, odkiaľ k nám prichádza mnoho utečencov. Tu musíme investovať do vzdelania, zdravotníctva, infraštruktúry, zásobovania vodou a potravinami. Keď ľuďom ponúkneme perspektívu, už nebudú utekať do Európy a riskovať pri tom svoj život.

Okrem toho potrebujeme investovať aj na západnom Balkáne, aby sa v regióne zvýšila stabilita a aby sme tieto krajiny viac priblížili k Európe.

Hovoríte, že bezpečnosť je pre vás prioritou. Chceli by ste aj to, aby EÚ zohrávala dôležitejšiu úlohu v medzinárodnom prostredí? Napríklad teraz, keď sa USA v niektorých oblastiach sťahujú do úzadia.

Áno, určite. To, aby boli USA aktívne a zodpovedné na celosvetovej úrovni, je nielen v ich ale i našom záujme. Podľa mňa by bolo z ich strany veľkou chybou, keby sa izolovali. Musíme sa postarať o to, aby Európa zaujala dôležitejšie miesto aj vo svetovom meradle. No treba mať pritom na pamäti, že USA odstupujú aj od svojich finančných záväzkov. Túto medzeru nebudeme môcť len tak vyplniť. Budeme si musieť vybrať a podľa mňa by sme v prvom rade mali chrániť naše bezprostredné okolie. 

Viac..  K EÚ a transatlantickej spolupráci neexistuje alternatíva, uviedol Tusk v Paríži

Parlament chce zvrátiť všetky rozpočtové škrty, ktoré navrhuje Rada EÚ. Nemali by sme si však pomaly zvykať na to, že po brexite bude v európskej pokladnici menej peňazí? 

Briti sa zaviazali k Viacročnému finančnému rámcu, ktorý potrvá do konca rok a 2020. Dovtedy doňho musia prispievať a dovtedy z neho budú môcť aj čerpať. No potom sa budeme musieť rozhodnúť. Chceme pevnú EÚ, ktorá je schopná občanom zabezpečiť, čo od nej požadujú? Ak áno, tak potom na to potrebujeme dostatočný rozpočet.

Môžeme si však povedať, že chceme skôr slabšiu Úniu s menším rozpočtom, no potom musíme byť k ľuďom úprimní a povedať im, ako sa to odzrkadlí na ich bezpečnosti. Európa totiž nebude schopná poriadne ju zabezpečiť. Budú sa o to musieť postarať členské štáty, no nemyslím si, že tieto problémy vyriešime lepšie na národnej úrovni. Chceme rozpočet, ktorý hľadí do budúcnosti, a vďaka ktorému bude môcť EÚ byť inovatívna, silná a chrániť svojich občanov. Takto si rozpočet predstavuje Európsky parlament. Ak ho zoškrtáme tak, ako to navrhuje Rada, tak nikdy nebudeme môcť ľuďom zabezpečiť, čo od Európy očakávajú.

O dac

Odporúčame pozrieť

Európsky parlament

Odhalenie špiónky aj podpora 50 miliárd eur. Europarlament zhodnotil dva roky vojny

Už sú to dva roky od agresívneho napadnutia Ukrajiny Ruskom. Toto dvojročné obdobie bilancoval už …

Consent choices