Európskej únii (EÚ) momentálne chýbajú účinné prostriedky, ktorými by mohla prispieť k zvládaniu konfliktov v tretích krajinách. Viaceré z nich sa pritom odohrávajú v relatívnej blízkosti jej hraníc.
EÚ a jej členské štáty predstavujú v súčasnosti globálne najväčších poskytovateľov rozvojovej pomoci. „Aj pre Slovensko je rozvojová pomoc dôležitým nástrojom zahraničnej politiky, ktorým sa podieľame na riešení viacerých existujúcich problémov vo svete,“ priblížila europoslankyňa Monika Beňová. Efektívne poskytovanie takejto pomoci však musí byť spojené s aktívnym predchádzaním bezpečnostným hrozbám. „Zamedziť rozširovaniu chudoby možno aj zabraňovaním vzniku konfliktov, ktoré ju so sebou automaticky prinášajú,“ uviedla. Takýto prístup zároveň pomôže v obmedzovaní miery nelegálnej migrácie, ktorá stále patrí k najviac destabilizujúcim prvkom v Európe.
Európsky parlament sa preto bude v rámci dnešného plenárneho zasadnutia zaoberať potrebou sfunkčnenia existujúcich pravidiel určených na podporu stability a mieru. „Ide o budovanie dôveryhodnosti vo vonkajšej činnosti Únie, ktorej stále bohužiaľ chýbajú potrebné výsledky. Je preto čo zlepšovať,“ zdôraznila poslankyňa. Snahou je tak prehĺbenie spojenia medzi udržateľným rozvojom a posilňovaním bezpečnosti. „Pomoc však v žiadnom prípade nemôže slúžiť na financovanie obrany či vojenského sektora v tretích krajinách,“ uzavrela Monika Beňová.