barnier
Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier. PHOTO: © European Union.

Prechodné obdobie po brexite môže podľa Barniera trvať necelé dva roky

BRUSEL – Hlavný vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier vyhlásil, že Británia by mala mať necelé dva roky ako prechodné obdobie po vystúpení z Európskej únie. Barnier v stredu konštatoval, že „logickým koncom“ prechodného obdobia musí byť 31. december 2020.

Je to o tri mesiace menej, ako Británia pôvodne chcela, ale tento dátum sa zhoduje s novým viacročným rozpočtovým obdobím únie, ktorý sa už Británie nebude týkať.

Barnier ďalej uviedol, že nebude existovať nejaké voľné prechodné obdobie, ale všetky pravidlá a politika EÚ sa musia naďalej uplatňovať. To bude zahŕňať slobodný pohyb osôb, služieb, tovarov a financií. Okrem toho podľa vyjadrenia hlavného vyjednávača EÚ „všetky nové pravidlá, ktoré EÚ príjme počas prechodného obdobia, budú platiť aj vo Veľkej Británii“.

Veľká Británia sa z EÚ chystá vystúpiť 29. marca 2019. Barnier však tvrdí, že vyjednávania sa musia uzavrieť o niekoľko mesiacov skôr. „Musí sa ponechať čas od októbra 2018, niekoľko mesiacov – október až február – pre Európsky parlament, Európsku radu, britské úrady, britský parlament, čas na rozhodnutie o dohode,“ uviedol.

Viac..  K EÚ a transatlantickej spolupráci neexistuje alternatíva, uviedol Tusk v Paríži

Minulý týždeň sa EÚ a Británia zhodli, že v rokovaniach sa dosiahol dostatočný pokrok na to, aby sa mohlo vyjednávať o budúcich vzťahoch a obchodnej dohode.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Donald Tusk

K EÚ a transatlantickej spolupráci neexistuje alternatíva, uviedol Tusk v Paríži

K Európskej únii, transatlantickej spolupráci a NATO neexistuje alternatíva. Uviedol to poľský premiér Donald Tusk …

Consent choices