fico
Slovenský premiér Robert Fico. PHOTO: © European Union- EP.

Robert Fico: Dôvody ocenenie ministra Kažimíra sú úplne zrejmé

Premiér R. Fico na začiatku tlačovej konferencie zaželal šťastný nový rok všetkým zúčastneným a zároveň zablahoželal ministrovi financií SR Petrovi Kažimírovi k jeho úspechu. Prestížny britský mesačník The Banker patriaci do skupiny Financial Times vyhlásil Petra Kažimíra za „Ministra financií Európy za rok 2018“. Časopis takto ocenil nielen prácu slovenského ministra financií, ale aj výsledky našej ekonomiky.

„Možno to niekto berie ako formalitu, ale my  na Slovensku, v malej krajine to ako formalitu brať nemôžeme. Hovorím to najmä preto, lebo minister financií požíva už dlhé roky vysokú mieru rešpektu a má obrovské renomé v prostredí ministrov financií Európskej únie (EÚ),“ vyzdvihol kvality ministra financií premiér R. Fico. Ministrovi sa podarilo výrazne znížiť deficit krajiny zo 4,3 % HDP v roku 2012 až na plánovanú úroveň 0,83 % v tomto roku. Slovensko tak patrí medzi krajiny s najnižším deficitom verejných financií. „Dôvody, pre ktoré bol Peter Kažimír vyhlásený za ministra financií Európy 2018, sú úplne zrejmé a nemôže ich nikto poprieť. Je to veľmi výrazné tempo konsolidácie verejných financií, ktoré dosiahne v roku 2018 úroveň okolo 0,8 percenta, pri zachovaní vysokého hospodárskeho rastu,“ doplnil  predseda vlády Robert Fico.

Viac..  Európsky trh komerčných nehnuteľností čaká oživenie, na Slovensko dorazí neskôr

Premiér zároveň na tlačovej konferencii poukázal na úspech Slovenska a hospodárenia krajiny. Štátny rozpočet v roku 2017 skončil lepšie, ako sa pôvodne očaká  valo. „Plánovaný schodok bol na úrovni okolo 2 miliárd eur, v skutočnosti však bude nižší o takmer 800 miliónov eur a bude sa pohybovať len na úrovni 1,2 miliardy eur,“ upresnil premiér.

O dac

Odporúčame pozrieť

Slovensko

Členstvo v Únii prinieslo Slovensku tisícky projektov a investícií vo výške 30 miliárd eur

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár v utorok otvoril sériu podujatí, …

Consent choices