Trump
Americký prezident Donald Trump. PHOTO: © European Union- EP.

Trumpov múr sa stáva realitou. USA na jeho výstavbu požadujú 18 miliárd dolárov

WASHINGTON / Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa chce v priebehu najbližších desiatich rokov investovať 18 miliárd dolárov do výstavby múru na hraniciach s Mexikom. Vybudovanie plota bolo jedným z najvýznamnejších sľubov Trumpovej predvolebnej kampane.

Na zhruba 1 000 z celkových 3 200 kilometrov hranice medzi oboma krajinami už plot stojí. V 90. rokoch ho totiž nechala postaviť administratíva bývalého prezidenta Billa Clintona, a to kvôli nelegálnym prechodom a pašovaniu drog. Podľa návrhu amerického úradu pre clá a ochranu hraníc by mala byť bariéra do septembra 2027 predĺžená o ďalších 505 kilometrov, čo znamená, že by pokrývala takmer polovicu hranice. Návrh Trumpovej vlády počíta s výmenou či s posilnením bariéry na 651 kilometroch, ktoré už stoja.

Hraničnú stenu, ktorá má zabrániť pašovaniu narkotík a prenikaniu migrantov z Mexika, sľúbil prezident Trump voličom počas svojej volebnej kampane. Vtedy ale uviedol len minimum podrobností. Mexiko s budovaním hraničnej steny nesúhlasí, proti je v Kongrese aj demokratická opozícia. Trumpova vláda požiadala na tento rok o 1,6 miliardy dolárov na výstavbu či obnovu pohraničnej bariéry o dĺžke 118 kilometrov v Texase a v Kalifornii. Vládni činitelia pritom povedali, že o 1,6 miliardy budú žiadať aj na budúci rok.

Viac..  Týždeň v EP: Inflácia, bezpečnosť na cestách, údaje pacientov, aj podpora hudobníkov

Trumpova vláda uviedla detaily plánu na výstavbu steny na žiadosť senátorov. Celková suma na nové zabezpečenie hraníc by podľa úradu pre clá a ochranu hraníc mala dosiahnuť 33 miliárd dolárov. Z toho 18 miliárd by malo ísť na múr, 5,7 miliardy na technologické vybavenie, miliarda na vybudovanie a údržbu ciest a 8,5 miliardy dolárov by malo byť určených pre 5 000 nových členov pohraničnej stráže, 2 500 pohraničných inšpektorov a ďalší personál. 

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca: Ostatné dekády ukazujú, že vo svete sa k moci môžu dostávať politici, ktorí dokážu iba zaujať pozornosť verejnosti

„Ostatné dekády ukazujú, že vo svete sa k moci môžu dostávať politici, ktorí dokážu iba …

Consent choices