obchod s ludmi
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Miroslav Lajčák: Obchodovanie s ľuďmi by nemalo byť prehliadané verejnosťou

BRATISLAVA / V Líbyi stále dochádza k predávaniu ľudí. OSN takisto vyzvala líbyjské autority, aby posilnili spoluprácu s medzinárodnými organizáciami.

Je nesmierne dôležité, že sa verejnosť dozvedela o obchodovaní s ľuďmi v Líbyi. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol predseda 72. Valného zhromaždenia OSN Miroslav Lajčák. Ako pripomenul, po tom, ako CNN informovala o predávaní a dražbe migrantov, zasadla Bezpečnostná rada OSN a zaviazala líbyjskú vládu, aby zamedzila takýmto praktikám.

„Tá téma je na agende dňa, hovorí sa o nej a líbyjské orgány prijali záväzky, že uskutočnia kroky, aby sa niečo také nestávalo. Je nesmierne dôležité, že verejnosť sa o tom dozvedela, médiá naozaj urobili svoju prácu v tom zmysle, že sa o tom začalo hovoriť,“povedal Lajčák.

V polovici novembra americká spravodajská stanica CNN odvysielala reportáž, ktorá ukázala, že v Líbyi obchodujú s africkými migrantmi. Reportáž, ktorá zobrazovala, ako migrantov dražia, vyvolala vo svete pobúrenie.

Viac..  Komisia zaregistruje iniciatívu občanov „Môj hlas, moja voľba: za bezpečnú a dostupnú interrupciu"

Francúzsky prezident Emmanuel Macron obchodovanie s africkými migrantmi v Líbyi označil za zločin proti ľudskosti. Zároveň inicioval debatu na pôde BR OSN. V prijatej rezolúcii vyzvali Líbyu dodržiavať medzinárodné právo vrátane ľudských práv. BR OSN takisto vyzvala líbyjské autority, aby posilnili spoluprácu s medzinárodnými organizáciami vrátane agentúr patriacich pod OSN, aby zabezpečili humanitárny prístup.

Zároveň privítali, že líbyjská strana začala vyšetrovanie a zaviazala sa, že privedú páchateľov pred spravodlivosť.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Lajcak

Lajčák je v hre o post veľvyslanca EÚ vo Švajčiarsku

Novým veľvyslancom EÚ vo Švajčiarsku má byť slovenský diplomat Miroslav Lajčák, v súčasnosti osobitný predstaviteľ …

Consent choices