kldr
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Severná Kórea: EÚ zosúladila svoje zoznamy sankcií s poslednou rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN

Rada doplnila 16 osôb a jeden subjekt, Ministerstvo ľudových ozbrojených síl (MPAF), do zoznamu osôb a subjektov, na ktoré sa vzťahujú cestovné obmedzenia a zmrazenie aktív, čím transponovala časť nových sankcií uložených rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 2397 (2017).

Táto rezolúcia bola prijatá 22. decembra 2017 v reakcii na pokračujúce aktivity Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) v oblasti vývoja jadrových zbraní a balistických rakiet, ktoré predstavujú zjavné ignorovanie predchádzajúcich rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN.

Na základe tohto rozhodnutia dosiahol celkový počet osôb a subjektov, v súvislosti s ktorými sa uplatňujú reštriktívne opatrenia voči KĽDR, 79 osôb a 54 subjektov, ako sa uvádza na zozname OSN. EÚ okrem toho autonómne označila 41 osôb a 10 subjektov.

Rada bude pracovať na rýchlej transpozícii ďalších sankcií uvedených v rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN č. 2397. Súčasné autonómne sankcie EÚ už obsahujú viaceré z týchto opatrení. Je pravdepodobné, že EÚ v nasledujúcich týždňoch prijme aj ďalšie autonómne opatrenia.

Viac..  Eurokomisia navrhla predĺžiť ochranu pre ľudí z Ukrajiny v EÚ do marca 2005

EÚ vykonáva všetky rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN prijaté v reakcii na programy KĽDR v jadrovej oblasti a v oblasti jadrových zbraní, iných zbraní hromadného ničenia a balistických rakiet. EÚ okrem toho uložila autonómne reštriktívne opatrenia voči KĽDR, ktorými sa dopĺňa a posilňuje sankčný režim OSN.

Tieto právne akty boli prijaté písomným postupom.

O dac

Odporúčame pozrieť

Európsky parlament

Spôsoby využitia umelej inteligencie sa musia obmedziť. EÚ chce jej využívanie regulovať

Podľa europoslancov nám pod pokrievkou tlie rozbuška, ktorá môže sledovať ľudí, vydávať sa za niekoho …

Consent choices