benova
Europoslankyňa Monika Beňová. PHOTO: © European Union- EP.

Monika Beňová: Obchodovanie s ľuďmi treba trestať prísnejšie

Takmer 80 percent zdokumentovaných prípadov obetí obchodovania s ľuďmi v štátoch Európskej únie (EÚ) tvoria ženy. Najviac z nich sa stalo terčom sexuálneho vykorisťovania, za ktorým nasleduje nútená práca. Ďalšou  zraniteľnou skupinou sú deti.

Potreba intenzívnejšej ochrany obetí, ako aj stíhania a prísneho potrestania páchateľov trestných činov súvisiacich s obchodovaním s ľuďmi, sú nanajvýš potrebné,“ zdôraznila europoslankyňa Monika Beňová.

EÚ ešte v roku 2011, ako aj neskôr, prijala v tejto súvislosti viacero smerníc zameraných na potláčanie a prevenciu tejto novodobej formy otroctva.

Otázna však zostáva schopnosť praktického napĺňania ustanovení vyplývajúcich z týchto predpisov zo strany jednotlivých členských štátov. V niektorých prípadoch sú bohužiaľ známe naozaj veľké nedostatky,“ uviedla europoslankyňa. Témou sa preto bude na dnešnom zasadnutí zaoberať plénum Európskeho parlamentu.

Účinná ochrana obetí, potláčanie a prevencia trestnej činnosti týkajúcej sa obchodovania s ľuďmi si vyžaduje prehlbovanie spolupráce medzi krajinami. Tento odporný biznis má cezhraničný charakter. Štáty preto majú možnosť vytvárať spoločné programy a postupy, ktorých súčasťou musí byť aj primerané materiálne zabezpečenie, či zdravotná a psychologická pomoc pre obete, ale aj potenciálne najviac ohrozené skupiny ľudí,“ uzavrela Monika Beňová.

Viac..  V. Orbán: Musíme odmietnuť bruselský model Európy

O dac

Odporúčame pozrieť

benova

M. Beňová: Výzvy na posilňovanie demokratizácie európskych volieb sú falošné

Plénum Európskeho parlamentu sa zaoberalo návrhom na posilnenie európskeho rozmeru organizácie eurovolieb v júni budúceho …

Consent choices